46'
40'
35'
Kovačević presudio bivšem klubu

Tri boda velika kao kuća doneli su fudbaleri Radničkog 1923 sa gostovanja jednom od glavnih konkurenata u borbi za opstanak, ekipi Novog Pazara. U jednoj borbenoj, takmičarskoj utakmici, sa dosta tenzija kako na samom terenu, tako i na tribinama, pitanje pobednika rešeno je sredinom drugog poluvremena, kada je doskorašnji član superligaša sa Jošanice Nikola Kovačević efektnim volej udarcem doneo zlata vredan trijumf kragujevačkom timu - 1:0 (0:0).

Otišli su Kragujevčani u grad na Jošanici svesni da ih čeka paklena atmosfera i duel za izuzetno motivisanim rivalom, kome bukvalno “gori pod nogama”. Na sve to, fudbaleri Radničkog 1923 nisu mogli da računaju podršku svojih najvernijih navijača “Crvenih đavola”, kojima je iz tobožnje bezbedonosnih razloga zabranjen organizovan dolazak na ovu utakmicu.

Uprkos svim ovim otežavajućim okolnostima, koji im nisu išli na ruku, izabranici trenera Nenada Lalatovića su hrabrom, borbenom i nadasve disciplinovanom igrom uspeli da pronađu put do izuzetno vrednih bodova, čime su napravili ogroman korak ka opstanku u superligaškom društvu.

Od momenta kada je sudija Lazar Lukić dao znak za početak utakmice, Pazarci su krenuli u žestok juriš ka golu kragujevačkog tima. Tamnoputi Ibrahim je na isteku 8. minuta uputio prilično oštar i nezgodan udarac iskosa sa leve strane, golman Radničkog 1923 Ognjen Lukić nije baš najsigurnije odreagovao, ali srećom u njegovoj blizini nije bilo igrača u plavim dresovima koji bi ovaj “otpadak” mogli da smeste u mrežu.

Uzvratili su Kragujevčani u 12. minutu, kada se nakon prekida u šansi pred golom Novog Pazara našao štoper Gajić, ali nije uspeo da zahvati loptu na idealan način.

Uzdahnuli su navijači Novog Pazara u 23. minutu, kada je posle odličnog centaršuta Joksimovića sa leve strane, Ratković sa ivice peterca glavom šutirao pored gola. Beležimo potom i odličnu izvedenu kontru domaćih na isteku pola sata igre, kao i pokušaj glavom korpulentnog Čečarića minut kasnije, koji nisu doneli promenu rezultata.

Dosta polemike izazvao je detalj iz 32. minuta, kada je sudija Lazar Lukić poništio gol Saše Jovanovića zbog navodnog prekršaja Voje Ubiparipa koji mu je prethodio. Bunili su se fudbaleri u crvenim dresovima, ali je Lukić ostao nepokolebljiv u svojoj odluci.

Na izgled ne previše opasan udarac glavom Lončara sa ivice šesnaesterca u 41. minutu zadao je dosta problema Ognjenu Lukiću, koji je krajnjim naporom prebacio loptu preko prečke. Golman kragujevačkog superligaša odlično je odregovao i par minuta kasnije, kada je nakon velikog kiksa Ljubiše Pecelja sprečio Stefana Dimića da donese vođstvo domaćem timu. Bila je to ujedno i najveća prilika za promenu rezultata u prvih 45 minuta susreta.

Saša Jovanović je na startu drugog poluvremena oprobao svoj udarac sa distance, dok je na drugoj strani Zimonjić nakon dobrog prodora po levoj strani uputio prilično lošu povratnu loptu ka svojim saigračima iz tima.

Samo dva minuta kasnije Ibrahim je serijom veštih driblinga izbacio iz težišta Nikolu Andrića, da bi potom gađao bliži ugao Lukićevog gola, ali je golman kragujevačkog tima ponovo bio na visini zadatka.

Još jedna dobra akcija domaćih po levoj strani viđena je u 62. minutu. Ibrahim je proigrao Dimića, koji je pokušao da pošalje loptu u samo središte kaznenog prostora Radničkog, gde nije bilo nikog od njegovih saigrača. Na kraju je ova obećavajuća akcija “plavih” sa Jošanice okončana ragbi udarcem Vlajkovića.

U jeku inicijative Pazaraca, Kragujevčani stižu do vođstva. Milisavljević je sjajno probio po levoj strani, a zatim uputio odličan centaršut na drugu stativu ka Nikoli Kovačeviću, koji iz prve hvata volej i cepa mrežu domaćeg tima – 1:0 za “crvene”.

Kovačevićev pogodak primorao je fudbalere Novog Pazara da pojačaju pritisak ka golu gostiju iz srca Šumadije. Prvo je Čečarić u 71. minutu posle prekida pokušao da donese izjednačenje svom timu, da bi potom i Pavišić zapretio sa distance, međutim, bez uspeha.

Golman Radničkog 1923 Ognjen Lukić ponovo se istakao u finišu utakmice, kada je najpre osujetio prilično nezgodan pokušaj Mujezinovića sa 18 metara, da bi potom sjajno reagovao nakon slobodnog udarca Vlajkovića.

Minut pre kraja regularnog dela utakmice kragujevački superligaš ostaje sa desetoricom igrača na terenu, pošto je Piščević zaradio drugi žuti karton. Minut kasnije sreća je bila na strani Kragujevčana, nakon što je lopta posle udarca Pavišića pogodila spoljni deo stative.

I onda su krenuli nemili događaji na terenu, koji su stavili veliku mrlju na ovu do tog trenutka jako korektnu utakmicu. Sve je počelo nakon prekršaja nad Milisavljevićem na sredini terena, kada je Filip Pavišić izgubio živce i na prilično grub način, gotovo u kečerskom stilu, povukao fudbalera Radničkog 1923 za dres. Usledilo je pravo komešanje na terenu, u klinču su se u jednom trenutku našli maltene svi igrači oba tima, a ulje na vatru dolivale su pristalice Novog Pazara, koje su počele da ubacuju raznorazne predmete na teren, uključujući i iščupane stolice sa tribina.

Usledio je prekid koji je potrajao nekih desetak minuta, a u međuvremenu je sudija Lukić sasvim opravdano pokazao Pavišiću put u svlačionicu.

Nakon što je utakmica konačno nastavljena, Veljko Trifunović je propustio idealnu priliku da u kontranapadu “pečatira” trijumf svog tima. Neposredno pred poslednji zvižduk sudije Lukića, Vlajković je još jednim pokušajem iz slobodnog udarca zagrejao dlanove Ognjena Lukića, koji uz strelca pobedonosnog pogotka Nikolu Kovačevića snosi najveće zasluge za ovaj trijumf ekipe iz srca Šumadije.

Pojedini navijači Novog Pazara nikako nisu mogli da se pomire sa porazom svog voljenog tima, pa su i po završetku utakmice nastavili da raznoraznim predmetima zasipaju igrače i članove stručnog štaba Radničkog 1923 i prava je sreća što niko od njih nije ozbiljnije povređen nakon ove kanonade sa tribina.

Kragujevčani su sa ova tri boda napravili ogroman iskorak ka opstanku u najvišem rangu takmičenja, ali daleko od toga da su prebrinuli sve brige oko očuvanja superligaškog statusa.

Naredno kolo donosi još jedan važan duel za izabranike trenera Nenada Lalatovića, ovoga puta sa ekipom Metalca iz Gornjeg Milanovca, koja se takođe nalazi u opasnoj zoni, sa istim brojem bodova (22), ali i utakmicom manje u odnosu na kragujevački tim. Ova utakmica na programu je u ponedeljak, 7. marta, od 14 časova na stadionu “Čika Dača”.

NOVI PAZAR – RADNIČKI 1923 0:1 (0:0)

NOVI PAZAR -
Stadion: Gradski. Gledalaca: 2 000. Sudija: Lazar Lukić (Beograd). Pomoćnici: Dragan Bogićević, Bojan Banović (obojica iz Beograda). Strelac: N. Kovačević u 66. minutu za Radnički 1923. Žuti kartoni: Pecelj, N. Kovačević, Piščević, Lukić, Gajić (Radnički 1923), Delimeđac, Zimonjić (Novi Pazar). Crveni kartoni: Piščević u 89. minutu (Radnički 1923), Pavišić u 90. minutu (Novi Pazar).

NOVI PAZAR: Kukić, Vlajković, Zimonjić, Pavišić, Joksimović, Lončar, Delimeđac (od 57. Jokić), Čečarić (od 76. Maksimović), Ibrahim, Dimić, Ratković (od 76. Mujezinović). Trener: Tomislav Sivić.

RADNIČKI 1923: Lukić, Andrić, Pecelj, N. Kovačević, Gajić, M. Vidović, Piščević, Milisavljević, Mirić (od 81. Varjačić), Jovanović (od 90. Trifunović), Ubiparip (od 76. Maksimović). Trener: Nenad Lalatović.

Superliga Srbije Superliga Srbije Linglong Superliga Srbije Novi Pazar Radnički 1923