MFL SOMBOR: U prvom prolećnom derbiju Žak naneo prvi poraz Rusinu 3:0
07.04.2013 Vinko Janković

Prvi prolećni derbi u Međuopštinskoj fudbalskoj ligi pripao je domaćoj ekipi, koja je slavila u susretu sa liderom na tabeli , ekipom Rusina, koja danas nije nastupila u najačem sastavu protiv somborskih železničara. Gostima iz Ruskog Krstura ovo je prvi prvenstveni poraz posle gotovo jedne godine, jer zadnji put su poraženi u prošloj sezoni, tačnije 13. maja 2012 godine  u Liparu od istoimene ekipe sa 2: 1. Današnja utakmica, dva pretendenta na visok plasman i prolaz u Područnu ligu , protekla je u jednoj žestokoj borbi, na klizavom i raskvašenom terenu i akteri zaslužuju pohvale za borbenost i zalaganje. Ovaj prvenstveni dvoboj, dve dobro pripremljene ekipe , privukao je na tribine igrališta kraj železničke pruge u Somboru, oko 150 gledalaca, i oni mogu biti zadovoljni prikazanim na terenu. Početak je protekao u opreznoj igri, a defanzivno postavljena taktika gostiju, uspešno je odolevala napadima fudbalera trenera domaćih, Hernausa, koji nisu lako dolazili do prilika za gol. Iz prvog poluvremena, 17 i 23. minut, i uzdrmane prečke gola Mihajla Nađa, donela su uzbuđenja na terenu i tribinama. Najpre je prečku pogodio Janković , a potom i Tubić , iz slobodnog udarca. U tridesetoj minuti susreta , golman gostiju je izašao kao pobednik , u istrčavanju i ulasku u šut Komušancu. Na drugoj strani napad gostiju i nije bio tako ubojit, jer jedan od nosilaca igre gostiju Farkaš, danas nije imao svoj dan a i njegovi čuvari su danas bili dobro pripremljeni i dobro su motrili na najnovije pojačanje Rusina, Kišjuhasa, koji takođe nije imao priliku da pokaže sve što zna i ume. Nastavak susreta u drugom poluvremenu je pripao igračima domaćih, koji su zatresli mrežu gostima iz jedne dobro izigrane akcije, ali je pomoćnik glavnog sudije Mojsovića sa desne strane, Desnica podigao zastavicu, i glavni arbitar je poništio gol, dosudivši ofsajd. Izazvalo je to buru negodovanja među domaćim igračima i njihovim navijačima. Skočila je klupa, i svi su krenuli ka pomoćniku, ali se bura stišala  dolaskom glavnog arbitra na mesto događaja, i susret je nastavljen. U nastavku , domaćini rešeni da dođu do celog plena, češće atakuju ka golu Nađa, šanse se ređaju i samo je bilo pitanje trenutka kada će popustiti koncetracija fudbalera Rusina i doći do vođstva domaćina. Izmene u  u napadu železničara , unele su pometnju među odbranom gostiju i iz jedne akcije po levoj strani i ubačaja pred gol, lopta je došla do kapitena Gorana Vidakovića, koji je prisebnim udarcem sa svega nekoliko metara savladao Nađa. Vođstvo fudbalera ŽAK-a , slomilo je otpor gostima, ponestalo je mortiva, i počela je panika da vlada igračima Rusina. Iskoristili su to domaćini, pa su iz jednog napada izborili penal u 83. minuti , koji je Tubić pretvorio u vođstvo za 2: 0, a sedam minuta kasnije, isti igrač je jednu dobro upotrebljivu loptu poslao u desni donji ugao nemoćnog golmana Rusina i bilo je to konačnih 3: 0. Zaslužena pobeda somborskih crno-belih nad gostima iz Ruskog Krstura koji su se dobro držali do prvog vođstva žakovaca. Suđenje Mojsovića sa pomoćnicima izazivalo je burne reakcije i jedne i druge klupe i njihovih navijača, ali se sve završilo bez većih problema, u prvom redu zbog ubedljivog rezultata, jer su domaćini zadovoljni pobedom, a gosti se, ipak, pomirili porazom, iako su većim delom utakmice imali bod u džepu. Najnovijom pobedom žakovci su se Rusinu približili na dva boda, prvenstvo su učinili zanimljivijim, a svoju kandidaturu za visok plasman potvrdili su dobrom igrom i efikasnošću.

Sombor, 6. 04. 2013. Međuopštinska Liga  Ž A K - RUSIN 3: 0  (0: 0). Igralište pokraj železničke pruge . Gledalaca 150. Sudija : MOJSOVIĆ, pomoćnici Desnica i Jerilović. (svi iz Apatina) Delegat Koril (Sombor). Strelci Vidaković u 73. , Tubiću 83  iz penala i 90. Žuti kartoni:  Vidaković (ŽAK), J. Hardi, Romanjski i Farkaš (Rusin). crveni kartona nije bilo . Igrač utakmice Goran TUBIĆ (ŽAK).

ŽAK : Carić, Radusin Halas, Sazdanić , Šušilović, Janković (Vukas), Tubić, Vidaković, Kovačević (Mijatović), Komušanac (Mazinjanin) i Pustajić

RUSIN M. Nađ, Kološnjaji, Petković, Senderah, J. Hardi, Romanjski, (B. Nađ), Farkaš, Oroz, Kišjuhas, Čizmar i D. Hardi.

Na slici: Golman M. Nađ interveniše ispred domaćih fudbalera u svom šesnaestercu