ABA liga: Loša Zvezda poražena u Baru

Utakmicu koja je značila skoro pa obezbeđeno učešće u plej -ofu, naši košarkaši su odigrali tako da je Mornar mogao već na poluvremenu da upiše novu pobedu. Postavlja se pitanje da li naši košarkaši mogu odigrati utakmicu u kojoj već posle prve četvrtine neće juriti dvocifreni razliku.  Zvezda je uspela u poslednjoj četvrtini da smanji ubedljiv zaostatak i to je jedina pozitivna stvar na večerašnjoj utakmici jer je teškom mukom odbranjena razlika iz prethodnog duela sa Mornarom (+23) pa je sačuvan bolji međusobni skor. Skor koji će verovatno dosta značiti, imajući u vidu da je Zvezda večerašnjim porazom ugrozila svoje mesto u plej- ofu. Tačno je da su naši košarkaši imali paklen ritam u poslednjih sedam dana ali moraće gospodin Šakota da se zapita da li se na šutu i izolacijama te nepostojećoj odbrani na piku, mogu zasnivati šampionske ambicije jedne ekipe. Vremena je sve manje!

Ono što je odigrala Crvena zvezda u prvom poluvremenu teško se može nazvati košarkom. Pre bi se reklo da je u pitanju lakrdija. Lišena usluga prvog (i jedinog) plejmejkera Brauna, koji je zbog bolesti bio prinuđen da propusti jednu od najvažnijih utakmica u sezoni, Crvena zvezda, još nije ni počela utakmica, a već je gubila sa 7:0. Bez ikakve zaštite reketa, Mornar je vrlo brzo stekao prednost a ako se uzme u obzir i ono što se dešavalo na drugom kraju terena, ništa dobro se nije spremalo. Naši košarkaši su pokušavali, uglavnom, da individualnim akcijama dođu do poena. Međutim, iako je takva postavka naše igre umela da čupa rezultat u ranijim utakmicama, ovog puta se video sav nonsens i slabost toga. Bez Brauna, Šakota je pokušavao da preko Dženkinsa i Berona napadne protivnika, ali agresivnom igrom, protivnik je poništio igru Dženkinsa kome je organizacija svakako sekundarna uloga, dok je Beron, pak, ušao u seriju promašaja i grešaka. Centri su bili totalno odsečeni a i to što se pokušavalo sa niskog posta, bilo je sve samo ne dobra pozicija. O katarstrofalnoj igri našeg tima govori i podatak da je Panter postigao više od polovine poena našeg tima u prvom poluvremnu -13 (23). Zvezda je u prvoj četvrtini postigla 9 poena (!?) dok je u drugoj bila „malo bolja“ sa 14 poena.

O tome kako je igrala Zvezda tokom prvog dela meča, možda najbolje govori statistika. Zvezda je pogodila 6 šuteva za dva poena iz 18 pokušaja (33,3%) dok su naši igrači za tri poena šutirali 2/13 (15,4%), na sve to Zvezda je izgubila 12 lopti a imala je samo 3 asistencije. Da Mornar nije šutirao očajno slobodna bacanja (4/13), rezultat na poluvremenu je mogao biti još i gori. Ovako – 39:23, posle 20 minuta igre.

Na početku drugog dela, Zvezda je sa nekoliko dobrih odbrana uspela da spusti razliku na -12, ali su potom usledili težak promašaj Gista za tri poena i rampa Lukovića na polaganju Pantera, pa Zvezda nije uspela da se dodatno približi. Bio je to tračak nade, budući da je Mornar poenima Lukovića, te trojkama Bjelice i Pulena za tili čas došao do +20. Do kraja treće deonice, Zvezda nije uspela da učini apsolutno ništa, dok je Mornar ubacivao „sve i svašta“, pa je posle tri četvrtine rezultat bio – 62:38!

I u poslednjoj deonici, Zvzeda je nešto bolje počela. Beron je pogodio dve trojke a poenima Gista, te realizovanim slobodnim bacanjem Berona zbog tehničke greške klupi Mornara, prišlo se i na -12. Tada je Mornar zaigrao pononovo odbranu na granici faula, od čega su neki to i zaista bili, ali odavno je jasno da Crvena zvezda nema ni pristojno suđenje na Jadranu u ovoj sezoni, što nikako ne može biti opravdanje za večerašnju partiju ali mnogo toga govori o tretmanu naše ekipe. Tako je Lazić zaradio tehničku grešku zbog protesta jer sudije nisu videle očiglednu „duplu loptu“ Nidamu, pa je razlika ponovo išla i do -17. Preko Berona i Lazića, Zvezda je ponovo smanjila rezultat na 67:56. Novom trojkom Berona Zvezda je prišla na -8, ali vremena  za nešto više od časnog poraza nije bilo.

Mornar – Crvena zvezda 71:63 (20:9, 19:14, 23:15, 9:25)

Bar – Dvorana: Topolica. Gledalaca: 3.200. Sudije: Milivoje Jovčić, Sašo Petek, Josip Radojković.

MORNAR: Pulen 13, Heris 2, Hant 2, Nidam 4, Šehović 6, Vajthed 10, Vujošević, Voler, Markota 5, Vranješ 3, Bjelica 3, Luković 23 (7sk, 6bl, 2as). Trener: Mihailo Pavićević.

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić, Panter 22, Perperoglu, Davidovac 3, Lazić 5, Beron 16, Dobrić 2, Gist 8, Jagodić-Kuridža, Dženkins 2, Simanić, Štimac 5. Trener: Dragan Šakota.