Maestralne makazice Tomanea, Zvezda slavila protiv Spartaka

Crvena zvezda je dobrom igrom pobedila Spartak 3:1 (2:1) na stadionu „Rajko Mitić“ i posle 20. kola Superlige Srbije ostala ubedljivo prva na tabeli. Strelci za naš tim bili su Žander u 21, Tekijaški (autogol) u 40. i Tomane u 51. minutu.

Crvena zvezda je ostvarila novi trijumf u Superligi Srbije, u 20. kolu dočekala je Spartak i u jednoj dobroj, otvorenoj utakmici pobedila 3:1 (2:1). Tek posle vođstva Subotičana, naš tim je zaigrao u svom stilu, jakim presingom i dobrom kombinatorikom preokrenuo je rezultat do poluvremena, a onda je Tomane spektakularnim golom makazicama overio nova tri boda za još ubedljiviju prednost na tabeli. Navijači su mogli da uživaju u dobroj predstavi kojoj je doprineo i Spartak i sa mnogo nade su ispratili tim za Atinu gde će u sredu igrati protiv Olimpijakosa u poslednjem kolu grupne faze Lige šampiona tražeći pozitivan rezultat za ostanak u Evropi i na proleće.

Trener našeg tima Vladan Milojević posle dve meča u kojima je počeo sa istim sastavom u dobroj meri je promenio startnu postavu, odmarajući neke igrače za ključni meč Lige šampiona protiv Olimpijakosa u sredu. Bez obzira na incijativu, crveno-beli u prvih 20 minuta nisu uspeli da ugroze goste iz Subotice, koji su tek sporadično prenosili loptu na polovinu našeg tima. Ali, iz prvog dobrog napada poveli su u 21. minutu. Kapiten Spartaka Stefan Milošević je u polukontri sjajno centrirao sa leve strane a Stefan Denković je lepo skočio pored Milunovića na drugoj stativi i dijagonalom pogodio suprotni ugao nemoćnog Borjana. Vođstvo gostiju pokrenulo je igrače Crvene zvezde da pojačaju i ritam i presing. Vršila je Zvezda pritisak, izvela nekoliko kornera, međutim, Spartak se odlično branio sve do 31. minuta kada je Žander postigao prvenac i doneo izjednačenje.

Rastrčani kapiten Marko Marin je nanizao dva igrača na centru, povukao kontru a zatim majstorski spojio brazilskog levog beka sa golom. Kao vetar brzo Žander je pokazao zavidnu smirenost i u situaciji „jedan na jedan“ i lako materijalizovao prvu veliku priliku domaćina. Marin i Žander su odlično sarađivali po levoj strani i bili su akteri i vođstva našeg tima. Marin je izbacio Žandera u prostor, levi bek je centrirao jako po zemlji, Tomane nije  stigao da je ubaci u mrežu ali je zbunio Nemanju Tekijaškog od koga se lopta odbila u mrežu za vođstvo u 40. minutu. Novu Marinovu bravuru i centaršut sa leve strane nije iskoristio Milan Gajić. Sa pet metara iskosa prebacio je loptu preko gola. Rastrčali su se igrači našeg tima, dobro su kombinovali ali nisu uspeli da u prvom delu steknu veću prednost.

Nije naš tim je nastavio sa dominacijom tražeći brzi treći gol i on je došao već u 51. minutu a bio je spektakularan. Tomane je Marinov centaršut sa leve strane akrobatskim makazicama poslao neodbranjivo pod prečku. Portugalac je digao publiku na noge, dugo su mu aplaudirali za jedan od najlepših pogodaka ove polusezone. Treba reći da je Tomane i u prvom poluvremenu pokušao makazicama da završi akciju ali je u toj sutuaciji lopta bila veoma brza. Nije više imao šta Spartak da brani, otvorio se što je našem timu otvaralo mnogo više prostora, pa je posle cenatršuta Tomanea sa leve strane El Fardu Ben sa desetak metara pogodio prečku u 62. minutu. Imao je Spartak veliku priliku u 65. minutu iz kontre kada je Milošević sjajno ostavio loptu petom Tufegdžiću a ovaj sa ivice šesnaesterca šutirao pored gola. Marin je delio lopte kao rukom kroz poslednju liniju gostiju, Vukanović je iz odllične pozicije sa desetak metara uputio pravo u Dubljanića. Igrao je naš tim prilično ofanzivno što su Subotičani koristili za brze kontre. Imali su gosti nekoliko dobrih napada, malo je nedostajalo da udarac iglavom završi u mreži Borjana. Mirko Ivanić je morao sam da završi kontru u kojoj je od centra išao sam prema golu, ali se odličio da asistira pa je i taj napad propao. Oporavio se Milan Pavkov i posle dužeg vremena našao se u protokolu. Trener Vladan Milojević uveo ga je na teren u poslednjih 15 minuta da malo oseti igru. Milan Borjan je u 79. minutu maestralno odbranio udarac Tufegdžića sa desetak metara. Na kraju je ostalo 3:1, ali su navijači zadovoljni napustili stadion

Crvena zvezda – Spartak 3:1 (2:1)

Strelci0:1 – Denković u 21, 1:1 – Žander u 31, 2:1 – Tekijaški autogol u 40, 3:1 – Tomane u 50. minutu.

Stadion: „Rajko Mitić”. Gledalaca: -. Sudija: Petar Piper. Pomoćnici: Milan Minić i Pavle Piper. Žuti karton: Milošević (Spartak).

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Žander (od 56. Rodić), Milunović, Pankov, Gajić, Jovančić, Ivanić, Ben, Vukanović (od 68. Vulić), Marin, Tomane (od 77. Pavkov).

SPARTAK: Dubljanić, Dunđerski, Otašević, Tekijaški, Milošević, Vidaković, Jočić, Obradović, Denković (od 82. Gojkov), Tufegdžić, Baić (od 52. Srećković).

Javor Matis 1 : 2 Voždovac
Radnički (N) 3 : 0 Mladost
Crvena zvezda 3 : 1 Spartak ŽK
Proleter 2 : 1 Čukarički
TSC 2 : 0 Vojvodina
Radnik 2 : 0 Inđija