Srbija proustila šansu protiv Norvežanki

Ženska rukometna reprezentacija Srbije poražena je u 1. kolu A grupe na 10. Evropskom prvenstvu u Beogradu, od aktuelnog svetskog i evropskog prvaka i olimpijskog pobednika Norveške sa 28:26 (17:12). U beogradskoj Areni, pred, oko 3.500 gledalaca, sudili su: Ljorente i Seradilja (Španija). Narednu utamicu Srbija igra u četvrtak protiv Ukrajine.

Srbija: Risović, Tomašević, Krpež, Popović, Lekić 6, Damjanović 3, Erić 1, Rajović 1, Pop Lazić 2, Ognjenović 9, Filipović 1, Nišavić 1, Milošević, Stoiljković, Liščević, Dmitrović 2.

Norveška: Solberg, Haraldsen, Nes, Oftedal, Alstad 4, Loke 4, Brivang 1, Lunde, Edin 4, Solberg, Frafjord 1, Bjorndalen, Suland 3, Koren 8, Gose, Jakobsen, Heren 3.

Isključenja: Srbija 14, Norveška 8 minuta

Sedmerci: Srbija 7 (6), Norveška 5 (2)

Srbija je propustila priliku da na startu Evropskog prvenstva napravi prvorazrednu senzaciju, jer je bila na domak pobede protiv renomirane Norveške. Sedam minuta pre kraja, kod rezultata 25:25, Srbija je imala napad za prvo vođstvo na utakmici, ali ga nije iskoristila. Iskusnije i bolje Norvežanke su taj poklon znale da iskoriste i u poslednja dva minuta došle do sigurne pobede.

Domaće rukometašice, nošene navijanjem poluispunjene Arene, fantastično su u drugom poluvremenu odigrale odbranu, ali su nesigurnost iskazale u napadu. Reprezentativke Srbije su u poslednjih deset minuta imale tri neiskorišćena napada sa krilnih pozicija i to je, između ostalog, razlog poraza.

Norveška možda nije igrala najbolje, ali je to sjajan sastav koji će i u Beogradu napasti evropsku titulu. U njenim redovima ponovo je briljirala golman Katarina Lunde, koja je "hvatala žive lopte" kada je to bilo presudno za njenu ekipu.

U reprezentaciji Srbije sjajne su u napadu bile Svetlana Ognjenović, Andrea Lekić i Sanja Damjanović. U odbrani su sve rukometašice Srbije delovale motivisano i borbeno. Na golu je stajala odlična Katarina Tomašević, koja je imala osam odbrana.

- Igrali smo na početku u grču. Zato smo prvo poluvreme i odigrali slabije. U drugom delu smo bili na visini, pogotovo u odbrani - rekla je posle utakmice kapiten Srbije Andrea Lekić.

Selektor Srbije Saša Bošković je bio zadovoljan otporom, koje su naše rukometašice pružile svetskom prvaku.

- U drugom delu smo pokazali da možemo da igramo protiv najboljih. To je putokaz kako treba da pristupimo obavezama i u narednim mečevima- rekao je Bošković.

Rezultati prvog kola Šampionata Evrope za rukometašice – „A“ grupa, Beograd: Ukrajina – Češka 22:25 (7:12), Norveška – Srbija 28:26 (17:12)

1. Češka 1 1 0 0 25:22 2

2. Norveška 1 1 0 0 28:26 2

3. Srbija 1 0 0 1 26:28 0

4. Ukrajina 1 0 0 1 22:25 0

Drugo kolo, 6. decembar: Srbija – Ukrajina (18,15), Češka – Norveška (20,15).

„B“ grupa, Niš: Francuska – Makedonija 29:16 (15:10), Švedska – Danska 27:26 (13:15).

1. Francuska 1 1 0 0 29:16 2

2. Švedska 1 1 0 0 27:26 2

3. Danska 1 0 0 1 26:27 0

4. Makedonija 1 0 0 1 16:29 0

Drugo kolo, 6. decembar: Mekodnija – Švedska (18,15), Danska - Francuska (20,15).

„C“ grupa, Novi Sad: Nemačka - Španija 20:23 (12:13), Hrvatska – Mađarska 28:27 (15:14).

1. Španija 1 1 0 0 23:20 2

2. Hrvatska 1 1 0 0 28:27 2

3. Mađarska 1 0 0 1 27:28 0

4. Nemačka 1 0 0 1 20:23 0

Drugo kolo, 5. decembar: Hrvatska - Španija (18,15), Mađarska - Nemačka (20,15).

„D“ grupa, Vršac: Crna Gora - Island 26:16 (10:7), Rumunija – Rusija 21:21 (12:7).

1. Crna Gora 1 1 0 0 26:16 2

2. Rumunija 1 0 1 0 21:21 1

3. Rusija 1 0 1 0 21:21 1

4. Island 1 0 0 1 16:26 0

Drugo kolo, 5. decembar: Rusija – Crna Gora (18,15), Island – Rumunija (20,15).

Na Šampionatu Evrope 2010. u Danskoj i Norveškoj medalje su osvojile Norveška, Švedska i Danska, Srbija je bila 14.