Mirić najavio uspešno proleće Kragujevčana

Fudbaleri Radničkog 1923 pobedom su otvorili prolećni deo sezone u Prvoj ligi Srbije. Izabranici trenera Aleksandra Linte su na veoma neugodnom gostovanju pančevačkom Železničaru uspeli da dođu do celog plena pogotkom iskusnog Marka Mirića u 56. minutu – 1:0 (0:0).

Raskvašen teren stadiona “Mladost” u Pančevu sprečavao je Kragujevčane da u potpunosti razviju svoju igru kratkih pasova, mada su u većem delu utakmice ipak imali terensku inicijativu i loptu u svom posedu. Domaća ekipa Železničara, pojačana nekolicinom iskusnih igrača superligaškog kvaliteta, još jednom je pokazala da je izuzetno čvrst i nezgodan protivnik koji igra konkretno i jednostavno, i malo joj je nedostajalo da ozbiljno uzdrma lidera prvoligaškog karavana.

Šef struke Šumadinaca Aleksandar Linta iznenadio je svog kolegu na klupi Železničara Dragana Aničića startnom postavom bez klasičnog špica. Uloga najisturenijeg igrača u kragujevačkom timu dodeljena je Marku Miriću, koji je tokom pripremnog perioda pokazao zavidno golgetersko umeće. Ispostavilo se to kao pravi potez stratega Kragujevčana, s obzirom da je upravo Mirić doneo “crvenima” sva tri boda sa ovog gostovanja.

Prvi udarac u okvir gola uputili su domaći preko Zorice u 6. minutu, ali je to bio lak plen za mladog Ognjena Lukića, inače debitanta na golu Radničkog 1923 u zvaničnim utakmicama.

Pokušao je potom da uzvrati Mirić na drugoj strani, ali je njegov udarac glavom završio van okvira gola.

Brz napad izveli su fudbaleri Železničara u 19. minutu, međutim, Lukić je uspeo da pokupi loptu ispred zahuktalog Savanovića.

Samo minut kasnije, nova opasnost pred golom Kragujevčana. Mladi Konatar je centrirao sa leve strane, Savanović uspeo da prihvati loptu u srcu šesnaesterca Radničkog 1923, ali je usledio mlak završni udarac.

Bio je to period igre u kome je domaćin bio nešto agilniji, ali daleko od toga da su “crveni” bili u podređenom položaju.

Do kraja prvog dela susreta beležimo još pokušaj kapitena Radničkog 1923 Stevana Kovačevića sa distance, koji je završio preko gola, kao i slobodnjak Nemanje Tomića sa razdaljine od nekih 25 metara, kada je lopta “fijuknula” iznad prečke.

Dosta sreće imali su učenici trenera Aleksandra Linte na samom startu drugog poluvremena, tačnije u 47. minutu. Posle prekida koji je izveo Jovanović, Stanić je udarcem iz prve uzdrmao stativu, da bi opasnost pred golom “crvenih” u potpunosti otklonio Marko Mirić, izbacivši loptu u korner.

Kazna za ovaj promašaj Pančevce je stigla u 56. minutu. Tomić je izveo udarac iz ugla, štoper Kragujevčana Stefan Filipović vratio loptu pred gol domaćina, gde se najbolje snašao Mirić i poluvolejom je smestio u mrežu, za radost momaka iz srca Šumadije.

Ovaj gol je u izvesnoj meri sasekao igrače Železničara, ali daleko od toga da ih je demoralisao u nameri da uzvrate udarac Šumadincima.

Tako se u 65. minutu Zorica našao u izglednoj poziciji pred golom Kragujevčana, ali je poprilično loše ciljao.

U 74. minutu istakao se mladi čuvar mreže Radničkog 1923 Ognjen Lukić, koji je sjajno odreagovao u dva navrata, najpre nakon silovitog udarca Mirkova iz prekida sa ivice šesnaesterca, a potom i prilikom pokušaja iskusnog Sikimića.

Lepu priliku da otkloni sve dileme po pitanju pobednika ovog susreta imao je Vladimir Ćirović u 81. minutu, kada je posle trka po levoj strani uputio oštar udarac u bliži ugao, ali se istakao golman pančevačkog prvoligaša Marko Knežević.

Poslednji detalj vredan pažnje bio je pokušaj visokog Tomovića glavom u nadoknadi vremena, nedovoljno za promenu rezultata.

Radnički 1923 je nakon ovog trijumfa uvećao bodovnu prednost u odnosu na drugoplasirani Kabel, koji je na prolećnoj premijeri poražen od Dubočice u Leskovcu sa minimalnih 0:1. Kragujevčani sada imaju 43 boda, dok su Novosađani ostali na 35 sakupljenih bodova.

Narednog vikenda “crvene” očekuje prolećna premijera na “Čika Dači”, u susretu sa leskovačkom Dubočicom.

ŽELEZNIČAR – RADNIČKI 1923 0:1 (0:0)

Stadion:
“Mladost”. Gledalaca: /. Sudija: Miloš Milanović (Ćuprija). Pomoćnici: Jovan Grujić (Niš), Miloje Milićević (Prokuplje). Strelac: Mirić u 56. minutu za Radnički 1923. Žuti kartoni: Stanić, Jovanović, Stevanović (Železničar), Filipović (Radnički 1923).

ŽELEZNIČAR: M. Knežević, Radojičić, Konatar, Mihajlov, Tomović, Plavšić, Stanić (od 70. Stevanović), Jovanović (od 70. Mirkov), Zorica (od 87. Petrović), Savanović (od 80. Kovačević), Sikimić (od 87. Jovković).

RADNIČKI 1923: Lukić, Rađen, Vićentijević, M. Vidović, Filipović, Kovačević, U. Vidović (od 59. Ilić), Aleksijević (od 59. Maksimović), Ćirović, Tomić (od 75. Zukanović), Mirić (od 90. Nikodijević).