08.02.2021 Kosta Tiodorović

Mega potopila Barane: Mornar pao u Žeravici

Imali smo priliku da gledamo sjajnu utakmicu u nedelju popodne između MegeSoccerbet i Mornara iz Bara. Mega je posle veoma neizvesne završnice uspela da sačuva domaći teren i pobedi rezultatom 90-89. Utakmicu je obeležio veliki broj slobodnih bacanja koja su na kraju i odlučila meč u Meginu korist.

Nije izgledalo kao da će beogradski klub uspeti da se izbori sa Mornarom u prvom poluvremenu. Marko Jeremić (28 poena, 7-8 za tri poena) je već u drugoj četvrtini najavio da će imati sjajnu utakmicu, postignuvši čak 21 poen u prvom poluvremenu. Bivšem beku FMP-a je ovo bila najbolja utakmica u dosadašnjem toku takmičenja, što je razumljivo jer dobija mnogo više minuta zbog povreda Džejkoba Pulena i AjzeaVajtheda. Mornar je u trećoj četvrtini digao razliku i na +15, ali ni to nije bilo dovoljno da se obezbedi pobeda. Mega je pametnom igrom polako ali sigurno smanjivala vođstvo Barana i u samom finišu utakmice uspela da dođe do prilike da pobedi. Heroj je bio Dejšon Skuči Smit, a tragičar definitivno Keni Gebrijel. Gebrijel je 26 sekundi pre kraja napravio nesportski faul nad Simonovićem pri rezultatu 82-86 i time dozvolio ekipi Mege da se vrati u utakmicu, a potom je 6 sekundi pre kraja utakmice promašio dva slobodna bacanja koja bi Mornaru osigurala bar produžetke. Smit je to iskoristio i nakon Petruševovog skoka, prešao dužinu terena i položio loptu u koš za pobedu. Iskusni bek je 7 od svojih 11 poena postigao u poslednjih 4 minuta utakmice, a podelio je i 3 asistencije.

U ekipi Mege, najefikasniji je bio Marko Simonović sa 23 poena i 7 skokova, dok je Petrušev i pored lošeg šuta iz igre (6-16) dodao 19 poena i 8 skokova. MalkolmKazalon je odigrao još jednu solidnu partiju sa 14 poena i 6 skokova, a iskusni Milenko Tepić je bio sveprisutan: 11 poena, 5 skokova, 5 asistencija. Iako su bili veoma precizni za tri poena (45%), njihov uspeh ove sezone dolazi od unutrašnje igre, što se videlo i u utakmici sa Mornarom (Mega: 38 poena u reketu, Mornar: 28 poena u reketu). Jako bitna stvar za beogradski tim je to što nisu toliko gubili loptu jer im je to glavna mana ove sezone. Kada igraju strpljivo u napadu i čvrsto u odbrani, mogu da pobede svaku ekipu u ligi.

Vlada Jovanović takođe stavlja odbranu u prvi plan: Nisu nas, niti su mogli da nas iznenade dobrom igrom. Gaje izuzetno napadački stil igre, sa dosta šuteva za tri poena i to se pokazalo kao problem u prvom poluvremenu. Ne bih mogao da kažem da smo igrali lošu odbranu, ali svaki naš pad koncentracije su kažnjavali, pre svih Jeremić. Ipak, uspeli smo da održimo priključak, promenili smo karakter i pristup u odbrani i verovali smo da možemo da dođemo do preokreta. Bez obzira na njihov odličan učinak u napadu, držali smo razliku na devet do pet poena koja je davala nadu da možemo do pobede, što smo i učinili. Moram da čestitam Mornaru na dosadašnjem delu sezone i da im poželim sreću u nastavku. Takođe, pošto sam bio odsutan 15 dana zbog virusa COVID-19 želim da se zahvalim momcima na sjajnoj partiji, jer su verovali u trijumf svih 40 minuta I oni su najzaslužniji za ovaj rezultat. Moram zaista i da pohvalim moj kompletan stručni štab, moje pomoćnike Zlatanovića, Vagića, Pejića, kondicionog trenera Sekulića, generalnog menadžera Ćakića, fizioterapeute i doktore koji su tokom perioda mog odsustva odradili sjajan posao, što je rezultiralo i ovom našom pobedom.“

Što se Mornara tiče, izgubili su ovu utakmicu zbog promašenih slobodnih bacanja. Barani su promašili čak 7 šuteva sa linije penala, što je na kraju i odlučilo ovu utakmicu. Falili su i poeni Pulena i Vajtheda, ali igrači Mornara su i pored toga igrali prilično dobro u napadu. Pored Jeremića, Derek Nidam je takođe imao najbolju utakmicu ove sezone sa 22 poena, 5 asistencija i 4 skoka. Dobro su se pokazala i dva skorašnja pojačanja Mornara. Gordić je postigao 13 poena uz 2 asistencije i 2 skoka, dok je bivši centar FenerbahčeaDžonatan Hamilton postigao 10 uz 7 uhvaćenih lopti. Ovaj poraz može uticati dosta na razvoj situacije pri vrhu tabele. Prvih 6 timova je veoma blizu po odnosu pobeda i poraza i možda će baš ovaj poraz uticati na to sa koje pozicije će Mornar u doigravanje i da li će se uopšte naći tamo.

Trener Barana Mihailo Pavićević je imao primedbe na suđenje na ovom meču, što se da videti iz njegove interesantne izjave posle meča. “Evropskim zakonom o ljudskim pravima je dozvoljena sloboda govora, a meni je na žalost to pravo uskraćeno pravilnikom ABA lige. Da ne bih stvarao troškove sebi i klubu, moj odgovor o tome kakva je bila utakmica je sljedeći“

Mornar u narednom kolu dočekuje ekipu Krke, dok Megi na megdan dolazi ekipa Borca iz Čačka.

Autor: Basketillo