Billy the Kidd raspršio zablude Evrokupa!

U 18.kolu ABA j.t.d. lige košarkaši Crvene zvezde su savladali večitog rivala, u veoma teškoj i neizvesnoj utakmici. Nošena igrom sjajnog Berona, koji je bio potpomognut Dejanom Davidovcem i kapitenom Lazićem, Zvezda je izvojevala veoma bitnu pobedu, poravljajući tako sebi šanse za što bolju poziciju u plej-ofu.

Tvrd meč kakav se i očekivao od samog starta, Zvezda je otvorila trojkom Gista, . Uzvratio je Veličković ali je, potom, Gist pogodio sa poludistance. Sam start meča je protekao u rezultatskoj klackalici, Partizan, uglavnom, nije imao rešenja za dobru Zvezdinu odbranu u pozicionom napadu. Međutim, umeli su košarkaši Partizana da iskoriste igru u tranziciji pa su „frljokom“ Voldena uspeli prvi put da povedu – 10:7. Tada je na scenu stupio Beron, koji je u prvoj četvrtini postigao 13 poena, šutirajući 2/3 za 2 poena odnosno 2/3 za tri poena, u tom delu meča. Sjajnu sekvencu Berona, Zvezda nije uspela da iskoristi kako bi se odlepila osetnije pa se na prvu pauzu otišlo sa rezultatom 25:23 za Zvezdu.

Drugu deonicu je otvrio Birčević sa dva poena da bi Zvezda, zatim, postavila defanzivni zid. Partizan se veoma loše snalazio protiv odlične defanzive našeg tima dok je Zvezda, s druge strane, zaigrala još bolje. Naši košarkaši su koristili efektno otvorene šuteve za tri poena. Pogađali su Lazić i Dženkins, Štimac je rudario pod košem protiv Mekadua pa je trojkom Pantera, Zvezda došla do maksimalnih +13 – 40:27. Tada Trinkijeri traži minut odmora i posle toga kao da se ekipe zamenile uloge. Partizan je preko Gordića i Pejdža počeo da topi prednost koristeći nesnalaženje naših igrača u sasvim dobrim pozicijama u napadu. Promašen zicer Štimca, njegovo nepotrebno okretanje leđa Gordiću posle čega je usledila trojka, te trojka Pejdža nakon duplog pika,istopili su prednost Zvezde na samo dva poena prednosti pred veliki odmor 44:42.

U prvom poluvremenu, naročito, u  prvoj četvrtini treba napomenuti izuzetno loše suđenje sudijske trojke na štetu Zvzede.

U trećoj četvrtini, prvi je potegao Partizan. Jedan bezidejan napad i umalo izgubljenu loptu Jaramaz je pretvorio u trojku slučajnim pogotkom o tablu šutem sa pola terena. Zvezda je uspela trojkama Lazića i Berona, te košem uz odbojke Kuzmića da vrati prednost na svoju vodenicu. Međutim ,Jaramaz se razigrao, koristeći brzinsku prednost u odnosu na Odža iz pika. Trojkom Voldena dolazi do maksimalne prednosti 52:57. Zvezdu je u trećoj četvrtini održavao Beron sa 5 vezanih poena  -63:64.  Ali, Zvezdu je u ovoj četvrtini najviše koštala jako loša odbrana od pikenrola. No, i pored svega, Zvezda je zategla odbranu na Voldenu u finišu treće deonice, prevashodno Dženkins, i sa četiri vezana poena našeg beka, uspela da vrati i zadrži minimalnu prednost pred poslednju deonicu – 66:65.

Poslednja četvrtina bila je prava igra nerava. U takvim okolnostima posebno je došao do izražaja košarkaški intelekt Dejana Davidovca koji je odigrao još jedan dobar derbi a veoma bitnu mini seriju imao je junak meča Beron sa četiri vezana poena kojima je vratio Zvezdi prednost. Ipak, u poslednjih 5 minuta uglavnom se do poena dolazilo sa linije bacanja a Zvezda je tu bila skoro savršena, šutirajući 25/26 sa linije penala. Treba istaći i veoma bitan ofanzivni skok debitanta Jagodić-Kuridže nakon promašaja za tri poena Berona. Uhvatio je Zvezdin centar veoma tešku loptu i pošto je odmah fauliran, realizovao je oba bacanja. I tako Zvezdu ostavio u komotnijoj situaciji.

Crvena Zvezda – Partizan 92:86 (25:23, 19:19, 23:24, 25:20)

Beograd – Dvorana: Štark arena. Gledalaca: 5.983. Sudije: Sreten Radović, Marko Juras, Uroš Nikolić.

CRVENA ZVEZDA: Kuzmić 3, Panter 2, L. Braun 5, Davidovac 11, Lazić 12, Beron 26, Dobrić 1, Gist 7, Jagodić-Kuridža 4, Dženkins 9, Odžo 6, Štimac 6. Trener: Dragan Šakota.

PARTIZAN: Volden 12, Zagorac 9, Pejdž 13, Gordić 14, Mekadu 4, Jaramaz 13, Veličković 6, Birčević 2, Janković, Tomas 4, Trifunović, Mozli 9. Trener: Andrea Trinkijeri.