Sudijska nepravda u Prigrevici!

Za vikend sam prisustvovao derbiju 4. kola Srpske lige Vojvodina između domaćeg Bratstva 1946 i Borca iz Sakula. Utakmica je završena nerešeno 1:1, ali ono što je oko 600 prisutnih moglo da vidi naziva se pravom sudijskom lakrdijom. U glavnoj ulozi su bile "komšije" iz Vrbasa glavni delilac (ne) pravde Marko Delibašić i njegov sugrađanin Nikola Rijevec. Oni su direktno uticali na krajnji ishod susreta, a na štetu Prigrevčana. Delibašić sredinom prvog poluvremena nije dosudio očigledan penal za Bratstvo 1946, kada je u šesnaestercu gostiju sa leđa za dres povučen i oboren Božičić. Nekoliko minuta kasnije zaustavljena je akcija domaćina i to u situaciji kada je Stamenković izašao sam ispred gostujućeg golmana i neometan mogao da pošalje loptu u mrežu. Navodno da je bio u ofsajdu.

Sa svojim lakredijama arbitri su nastavili i tokom drugog poluvremena, pa su u 78. minutu dosudili nepostojeći (prekršaj je bio van kaznenog prostora) penal za goste iz kojeg je Borac poveo. U 85. minutu Šveljo postiže pogodak, ali na opšte iznenađenje svih, pa i gostujućih fudbalera koji su se pomirili sa činjenicom da je Bratstvo 1946 izjednačilo, Delibašić poništava gol, a kada je uvideo da je napravio kobnu grešku, izmišlja navodni prekršaj mnogo ranije. Ipak, sportska pravda je delimično zadovoljena u 90+2. minutu kada je mladi Igor Antunić izjednačio na konačnih 1:1.

Suđenje ove dvojice izazvalo je pravi revolt i samo je zahvaljujući prisebnosti direktora Aleksandra Koraća i njegovih bliskih saradnika izbegnut incident, verovatno širih i kobnih razmera, jer su sudije to bukvalno isprovocirale. Sa pravom se postavlja pitanje, da li je već sada neko "zasluženi" favorit za titulu prvaka, jer namere ove dvojice nisu slučajnost, već smišljen čin.

U samom startu, bez valjanog razloga Delibašić je dao žute kartone Ivanoviću i Grabežu i zbog toga neće moći da nastupe u sledećoj utakmici kada Bratstvo 1946 gostuje lideru na tabeli Omladinci iz Novih Banovaca. Da li je ovakvo suđenja najava nečega što nema veze sa sportskim terenima i početak "kuhinje" u kojoj će se skuvati novi šampion. Pitanje bi trebalo uputiti nadležnima, jer ovoga puta je izbegnut incident, ali ko može garantovati da će se tako ponašati gledaoci na ostalim stadionima kada im neko bude otimao bodove.

Bratstvo 1946 1 : 1 Borac (S)
Radnički (NP) 1 : 1 Mladost (BJ)
Radnički (Š) 1 : 3 Crvena zvezda (NS)
Dunav 2 : 1 Dinamo 1945
Železničar 0 : 2 Bečej 1918
Radnički (SM) 0 : 1 Odžaci
Bačka 1901 0 : 2 Cement
Radnički (ZR) 1 : 2 Omladinac (NB)