Gružani sigurni kod kuće

Oba gružanska zonaša proteklog vikenda osvojili su bodove. Šumadija iz Toponice bila je uspešnija i savladala „fenjeraša“ Udarnika iz Lozovika sa 3:0, a Gruža je na svom „Čairu“ pobedila Moravu iz Velike Plane sa 2:1. Ovo je Toponičanima bila prva pobeda, posle dva remija, ovog proleća. Gruža je bila uspešnija i oba puta na domaćem terenu osvojila je ceo plen, ali je poražena u Velikom Gradištu (1:2), a na startu je slavila protiv Homoljca iz Žagubice sa 2:1.

Zonaš iz Toponice startovao je remijem sa ekipom VGSK iz Velikog Gradišta (0:0), a osvojio je bod i u Velikoj Plani, u susretu sa Moravom (2:2).

Nenad Prodanović, kapiten Toponičana, realizovao penal za svoj tim (Foto: M.Jovičić)

Toponičani, zbog renoviranja svog igrališta, bili su domaćin Udarniku u susednom Bumbarevom Brdu. Iako bi se po rezultatu moglo zaključiti da su lako došli do bodova, prema onome što se dešavalo na terenu, nije bilo tako. Skoro celo prvo poluvreme proteklo je u odmeravanju snaga, uglavnom između dva kaznena prostora, bez pravih šansi za gol. Neposredno pred odlazak na odmor Šumadija je došla u vođstvo. U 44. minutu gosti su napravili prekršaj na ivici kaznenog prostora nad Urošem Pantovićem. Slobodni udarac majstorski preko „živog zida“ izveo je Saša Glišić i pogodio levi gornji ugao i tako svoj tim doveo u vođstvo od 1:0.

U drugom poluvremenu gosti su pokazali da su fizički spremniji. Imali su terensku inicijativu, ali iskusnija ekipa iz Toponice, koju vodi trener Radisav Prodanović, u finišu utakmice postigla je još dva pogotka i, ipak, zabeležila ubedljivu pobedu. U 80. minutu, Bojan Andrić pokušao je da udvostruči prednost, ali je šutirao pored desne stative. Četiri minuta kasnije u kaznenom prostoru Udarnika fauliran je Mikica Spakić i sudija Stanisavljević opravdano je pokazao na belu tačku. Siguran izvođač sa 11 metara bio je kapiten Nenad Prodanović i povećao rezultat na 2:0.

Sudbinu gostiju zapečatio je u 88. minutu Nikola Stefanović. Slobodan udarac, takozvani skraćeni korner, sa desne strane izveo je kpiten Prodanović i loptu prebacio na drugu stativu, gde se našao štoper Toponičana i u padu glavom postigao efektan pogodak. Tako se došlo i do konačnog rezultata 3:0 i tri veoma važna boda za domaćina, koji se na ovaj način priključio ekipama u borbi za gornji deo tabele, jer je bodovna razlika sada veoma mala. Šumadija je posle ove pobede na 11. mestu sa 23 boda ili samo tri manje od ekipe VGSK, koja zauzima šestu poziciju, a Udarnik je ostao na začelju tabele.

Ekipa Gruže na svom terenu proteklog vikenda dočekala je jačeg protivnika, Moravu iz Velike Plane, koja se bori za sam vrh tabele u konkurenciji sa Zviždom iz Kučeva i Karađorđem iz Topole. Povela je u 35. minutu, posle kornera. Jevtović je šutirao glavom, a golman gostiju odbio loptu do Aleksića, kome nije bilo teško da zatrese mrežu. Samo što su krenuli sa centra, u kontranapadu fudbaleri Morave su izjednačili preko Radojkovića. Pobedu Gružanima doneo je Raković, u 70. minutu. Posle ove, druge prolećne pobede ekipa Gruže sa 24 boda, posle 18. kola Zone „Dunav“, zauzima deveto mesto na tabeli i bolje je plasirana od Toponičana za dve stepenice, a ima i bod više. Zbog poraza, Morava je drugu poziciju prepustila Karađorđu. U narednom kolu Gružani gostuju u Lozoiviku kod poslednjeplasiranog Udarnika.

U ostalim susretima 18. kola Zone „Dunav“ postignuti su sledeći rezultati: Obilić – Homoljac 3:2, Karađorđe – VGSK 3:0, Sloga (B) – Zvižd 2:0, Napredak (M) – Mladi radnik (R) 3:0, Šumadinac (B) – Borac (Ž) 3:2, Železničar (Po) – Šumadinac 1913 (N) 6:0. U vođstvu je i dalje Zvižd sa 36, drugi Karađorđe sa 33, a Morava treća sa 32 boda.

ŠUMADIJA (TOPONICA) – UDARNIK (LOZOVIK) 3:0 (1:0)

BUMBAREVO BRDO – Stadion: Partizana. Gledalaca: 100. Sudija: Ivan Stanisavljević (Petrovac na Mlavi). Pomoćnici: Ivan Ilić (Petrovac na Mlavi) i Boban Vasić (Veliko Gradište). Strelci: Glišić u 44, Prodanović u 84. (iz jedanaesterca) i Stefanović u 88. minutu.

ŠUMADIJA: Milanović, N. Spakić, Glišić, Stefanović (Obrović), Đurić, Vitošević, Andrić, N. Prodanović, Blagojević (Stanišić), M. Spakić (Spasojević), Pantović.

UDARNIK: Mitić, Krstić, Matić, Šajković, Brajović, Dević, Matković, Mirković, Mišić (Janković), Jovanović, Gajić (Mijatović).

IGRAČ UTAKMICE: Nikola Stefanović (Šumadija).

U narednom, 19. kolu sastaju se: Zvižd – Šumadija (T), Udarnik – Gruža, Železničar – Obilić, Šumadinac 1913 (N) – Šumadinac (B), Borac (Ž) – Napredak (M), Mladi radnik (R) – Sloga (B), Zvižd – Šumadija (T), Udarnik – Gruža, Morava (VP) – Karađorđe (T) i VGSK – Homoljac.