Streljaštvo: Arunovićevoj srebro posle bronze u Granadi

GRANADA, 8. jul (Info centar).- Zorana Arunović, strelac Crvene zvezde osvojila je, posle bronzane medalje MK pištoljem i srebrnu u gađnju vazdušnim pištoljem trećeg dana Svetskog kupa u Granadi u Španiji sa 198,7 krugova. Od zlatne medalje delila je desetinka kruga.

Pobedila je Meksikanka Alehandra Zavala sa 198,8 krugova. Bronza je pripala Jang Mi Kim (Koreja) sa 178 krugova.

Bobana Veličković je u ovoj disciplini osvojila 14. mesto sa 380 krugova (95, 96, 93, 96), dok je Jasna Šekarić bila 24. sa 376 krugova (91, 99, 94, 92).

- Pre takmičenja vazdušnim pištoljem Zorana Arunović mi je rekla da bi bila zadovoljna bilo kojim rezultatom prko 384 kruga, jer je dosta snage potrošila u takmičenju MK pištoljem – kaže Jelena Aruniović trener Zorane Arunović.- Mnogo se mučila u osnovnom delu, gađala je do minut pre isteka vremena i postigla peti rezultat od 385 krugova, po serijama 95, 98, 96, 96. Ušla je u izuzetno “skupo” finale gde je ulaznica bila čak 384 kruga. U finalu odlučile su nijanse, pred poslednja dva metka vodila je u odnosu na Meksikanku sa 178,9:178,2. Međutim, 19. i 20 dijabolom Zavala je pogodila 10,2 i 10,4 krugova a Zorana Arunović 10,2 i 9,6 i praktično poslednji hitac je presudio…Ostala je “kratka” do zlata za 0,1 krug. Plasman Zavale u finale kao šeste, a potom i u finale finala nas je sve iznenadio, jer do sada nije imala zapaženije rezultate.

Zorani Arunović je ovo izuzetno berićetna sezona, pet medalja na svetskim kupovima i dve na MI?

- Doputovala je u Granadu u izvanrednoj formi i to je pokazala već u prvoj disciplini kada je MK pištoljem u osnovnom delu imala 590 krugova što joj je novi lični rekord. U finalu je loše počela, ali se na kraju dobro završilo sa bronzom. I Jasna Šekarić je MK pištoljem dobro počela finale, izbila na drugo mesto ali je, potom, popustila. Priželjkujem da na nerednim takmičenjima Jasna i Zorana uđu u finale finala i raspucavaju za zlato. Kakav bi to meč bio – dodala je Jelena Arunović.

Pre finala vodeća je bila Kim iz Koreje sa 387 krugova. Zavala je bila šesta sa 385 krugova.

Ovo je druga medalja srpskih strelaca u Granadi. MK pištoljem bronzu je osvojila Zorana Arunović drugog dana takmičenja. Ove sezone na četiri Svetska kupa osvojili su srpski strelci 15 trofeja: pet zlatnih, četiri srebrne i šest bronzanih.

U karijeri Arunovićeva je osvojila sedam medalja na svetskim kupovima, od toga pet ove godine -zlato: Minhen 2012, srebro: Čangvon 2013, Fort Bening 2013, Granada 2013. i Minhen 2011. i bronza: Fort Bening 2013. i Granada 2013.

U finalu u disciplini MK puška 60 metaka ležeći gađao je Stevan Pletikosić, kragujevački olimpijac i osvojio sedmo mesto sa 102,2 kruga. Pobedio je Aleksander Šmirl (Austrija) sa 209,5 krugova, srebro je pripalo Karstenu Brandu (Danska) sa 208,6 krugova a bronza Hanriju Junghaenelu (Nemačka) sa 187,3 kuga.

Platikosić je pre finala bio četvrti sa 626,7 krugova. Prošao prvih osam metaka posle kojih ispada jedan strelac. Taj prvi eliminisani sa 80,9 krugova bio je Vitali Bubnovič (Belorusija) koji je nepuna dva sata pre toga u osnovnom delu sa 630,7 krugova postavio novi svetski rekord (stari Nemac Brodmejer 628,8 iz Fort Beninga ove godine). Strašna kob novih pravila, po kojima se u finalu počinje od nule, odnela je još jednu “žrtvu”. Stevan Pletikosić je na sedmom mestu posle osam metaka imao 81,7 krugova a Nemac Šalenberger na šestom 81,9 krugova. Devetim i desetim mektom Nemac je, međutim, bio sigurniji 10,7 i 10,6, Pletikosić 10,5 i 10,0 i ostao je sedmi 103,2:102,2 u korist Šalenbergera.

Nemanja Mirosavljev je sa 620 krugova bio 40. dok je treći srpski strelac Milenko Sebić završio na 46. mestu sa 618,4 kruga. Finala je bilo veoma skupo, vredelo je 626,7 krugova.

U eliminacijama MK puškom 60 metaka ležeći, iz prve grupe plasirale su se za kvalifikacije u utorak 9. jula Ivana Maksimović koja je sa 578 krugova bila 11. i Andrea Arsović koja je bila 18. sa 574 kruga. Šerer (SAD) imala je najbolji rezulat 586 krugova. Iz druge eliminacione grupe prošla je Dragana Todorović na 22. mestu sa 567 krugova. Najbolja je bila Norvežanka Vesterheim sa 587 krugova.

Četvrtog dana, u utorak 9. jula gađaće kvalifacije MK puškom trostav Maksimovićeva, Arsovićeva i Todorovićeva, posle kojih će osam najboljih raspucavati za trofeje. Nemanja Mirosavljev, Stevan Pletikosić i Milenko Sebić gađaće eliminacije MK puškom trostav.

Poslednjeg dana u sredu 10. jula na programu je vazdušni pištolj za muškarce (Zlatić, Mikec, Grgić) i kvalifikacije MK puškom trostav za muškarce.