Finci se radovali kraj Ibra

Kapiten Ribnice Ivan Todorović u duelu sa najboljim igračem Akaa Voleja Šmidlom Foto: G. Šljivić

Ribnica je ugostila finski tim AKAA Volej u revanš meču 1/16 finala Kupa izazivača. U dalekom finskom gradiću nedaleko od Tamperea, pre sedam dana bilo je 3-2 za domaćina, ali je Ribnica dva puta vodila i imala svoje šanse za trijumf. Kraljevački meč počeo je odlično po „musketare“. Brzo vođstvo 5-2 kome su kumovali Todorović i Gajović nije dugo potrajalo. Rasanen je serijom poena dono preokret 6-7, ali i to je bio trenutni bljesak gostiju. odlični Mladen Bojović je sa dva bloka i dva dobra napada doneo Kraljevčanima vođstvo 10-7 i to je bio signal za stratega gostiju Oli Kunarija da zatraži prvi tajm aut. Urodilo je plodom, jer je mladi srednji bloker Akaa Voleja, Peteri Tanisma sa dva asa doneo novo izjednačenje 10-10. Usledila je igra poen za poen do novg bljeska domaćih. Bojović je bio nezadrživ u napadu, uz odličnu odbranu „musketara“, te dva poena Kostića, Ribnica je bila na kapitalnih 19-15. Finci više nisu bili u iogri, do kraja ovog seta glerdali smo vrelo razigranu Ribnicu i tri vezana poena Mladena Bojovića donela su „musketarima“ vođstvo u meču, 25-17. Zanimljivo da je korektor Ribnice u prvom setu ostvario već 13 poena. Početak drugog seta je obećavao za Ribnicu, ali onda dve neozbiljnosti na dizanju mladog Živanovića, Finci kažnjavaju, a prvi as gorostasnog i snažnog Čeha Mateja Šmidla donela je Akaa Voleju vođstvo od 5-3 i to je bio znak za prvi tajm aut Ribnice. Sve što se dalje dešavalo u nastavku ovog seta bilo je u znaku neverovatnih grešaka „musketara“, Finci se nisu ni oznojili,a stigli su do velikih 19-9. Lako i ubedljivo je Akaa Volej dobio drugi set 13-25, uz čuđenje svih u dvorani kako je kraljevački sastav naglo pao u igri i bez otpora predao ovaj deo igre. Kada je na početku trećeg seta, kapiten domaćih Ivan Todorović imao dva neuspešna napada činilo se da se ovaj deo igre neće mnogo razlikovati od prethodnog, ali Mladen Bojović je podigao ponovo radnu temperaturu i Ribnica je vođstvom 5-4 naterala goste na trenerski predah. Razvila se igra, Finci su imali blagu prednost, ali u finišu seta, na servise tehničara Jase Lantija stigli su do 16-19. Pokazalo se kao nedostižna prednost za Ribnicu koja je u finišu ovog seta ostala bez svežine i snage. Gosti su to znali da kazne i blok Šmidla na Bojoviću značio je i kraj trećeg seta, 19-25 i vođstvo Akaa Voleja 1-2. Slično trećem, počeo je i četvrti set ovog meča, vođstvo gostiju 0-2, pa preokret Ribnice 3-2. Gosti su ponovo preuzeli konce igre posle grške Kostića, tada je na semaforu stajalo 7-10. Finci su znalački čuvali i uvećavali prednost koristeći u pojedinim trenucima i nemoć domaćih u napadu. Pri vođstvu Akaa Voleja 12-18, trener domaćih Miloš Živanović je zatražio poslednji tajm aut kao pokušaj da se nešto promeni. Imali su domaći na servise Kostića lepu seriju od 5-0, prišli na tri poena zaostatka, ali Akaa Volej je imao odgovor i na kraju 21-25 i konačnih 1-3 za prolaz u osminu finala Kupa izazivača. Akaa Volej je posle Maribora, eliminisao i Ribnicu i očigledno da im odgovaraju gostovanja na Balkanu. Ribnica je upisala osmi uzastopni poraz u svim takmičenjima, četvrti vezani u evokupovima. Bila je ovo 41. utakmica „musketara od 1979. godine u nekom od evro kupova i 20. poraz.

Poraz od Finaca i kod kuće - Vladan Aleksić srednji bloker Ribnice u akciji na meču sa Akaa Volejom Foto: G. Šljivić

RIBNICA – AKAA VOLEJ 1 – 3 (25-17, 13-25, 19-25, 21-25)

Nova sportska dvorana u Kraljevu Gledalaca: 500 Sudije: Meriem Tekol Peleni (Tur) i Zdravko Jakiša (BiH)

RIBNICA: Stefanović, Todorović 3 (1 bl, 6gr), Zubljić, Kostić 9 (2 as, 7 gr), Stančić, Aleksić 6 (3 bl), Gajović 6 (1 as, 5 gr), Miljković (libero), Čolović, Bojović 27 (2 bl, 1 as, 11 gr), Živanović 1 Trener: M. Živanović

AKAA VOLEJ: Ivanov, Lanti 2 (1 bl, 1 as), Pino (libero), Pitkanen 4 (2 bl, 2 sg), Tikala, Vori, Šmidl 24 (4 bl, 2 as, 8 gr), Haiskanen 10 (3 bl, 4 gr), Tinisma 8 (6 as, 4 gr), Rasanen 13 (2 bl, 1 as, 4 gr) Trener: Oli Kunari