Metalac
Trepča
Karađorđe
Derbi odlučen penalom

Na izuzetno teškom terenu natopljenim vodom juče je na Bubnju odigran derbi 24. kola Zone “Morava” koji je praktično rešio pitanje prvog mesta, iako ima da se odigra još još šest kola. U neizvesnoj utakmici, u kojoj su se fudbaleri Mokre gore bolje snalazili na raskvašenom terenu, domaći tim je pobedio u finišu utakmice pogotkom Tankosića iz jedanaesterca. Gosti iz Zubinog Potoka na Kosovu odigrali su čvrsto i na momente preoštro, zbog čega im je sudija Avramović iz Čačka pokazao šest žutih i jedan crveni karton.

Odluka je pala u 84. minutu. Rezervista Mokre gore Rakić oborio je Lepovića u svom kaznenom prostoru i sudija je pokazao na belu tačku. Siguran sa 11 metara bio je Tankosić i savladao veoma dobrog golmana Markovića. Fudbaleri Mokre gore, koji su često prigovarali na odluke sudije, na poziv kapitena Jakšića želeli su da napuste teren. Otišli su do svoje klupe i posle petominutnog ubeđivanja vratili su se u igru i utakmica je, ipak, privedena kraju. Ovo je bio drugi poraz fudbalera Mokre gore u Kragujevcu za dve nedelje, jer su i u 22. kolu izgubili od Slavije u Bresnici sa 3:0.

Sa jučerašnjg derbija na Bubnju  (Foto: M. Jovičić)

Od početka utakmice Šumadija 1903 imala je inicijativu, ali su se gosti organizovano branili i tražili šansu iz brzih kontranapada. U 7. minutu, Zvezdan Nikolić je pogodio stativu, a Simić je sa 16 metara za neki santimetar šutirao preko prečke. U 35. minutu Rakić je zakasnio da ukliza na loptu nabačenu sa strane. Ipak, domaći tim svoju nadmoćnost krunisao je pogotkom u 42. minutu. Rakić je izveo prekid, a odbijena lopta od beka Đakovića došla je Zvezdana Nikolića, koji je preciznim udarcem iznenadio golmana Markovića za 1:0. U istom minutu, na drugoj strani, gosti su pripretili preko Bešovića, ali je lopta završila preko prečke.

Mokra gora je izjednačila u poslednjim sekundama prvog poluvremena. Slobodan udarac sa desne strane izveo je Jokić, a u petercu Šumadije 1903 u buketu igrača najbolje se snašao Đorđević i glavom loptu poslao pored nemoćnog golmana Juriševića.

U nastavku utakmice, posle odmora, Rakić i Simić su imali su prilike da ponovo dovedu domaćina u vođstvo, ali je oba puta golman Marković sa svega pet-[est metara uspeo loptu da nogom izbaci u korner.

U 82. minutu, Sedlarević je topovskim udarcem sa preko 25 metara zagrejao dlanove domaćeg golmana. U nervoznoj igri u finišu utakmice, posle prodora preko leve strane, bek gostiju oštro je startovao nad Lepovićem i sudija je prekršaj sankcionisao najstrožijom kaznom. Nezadovoljni suđenjem fudbaleri Mokre gore su često reagovali zbog čega su dobijali i javne opomene. Malo je nedostajalo da se derbi završi prekidom utakmice zbog napuštanja terena gostujućih igrača, koji nisu mogli da podnesu poraz, koji ih je još više odaljio od prvog mesta.

Fudbaleri Mokre gore teško su podneli poraz u derbiju Šumadijom 1903 (Foto: M. Jovičić)Trener Mokre gore, inače bivši poznati fudbaler Predrag Grozdanović, koji je uticao kod prekida da se njegovi igrači vrate i nastave utakmicu, na kraju je sportski čestitao Šumadiji 1903 na pobedi i za “Šumadijapress” rekao:

- Došli smo da se nadigravamo sa ekipom koja je celo prvenstvo prva na tabeli i ima izuzetno kvalitetan tim. Želim im sve najbolje u višem rangu. Mi smo odigrali utakmicu sasvim solidno, a igrači su ispunili zadatke koje sam postavio. Mislim da smo bili ravnpopravni i u pojedinim segmentima igre i bolji na teškom terenu, ali desio se taj famozni penal i iskuljučenje našeg igrača. Međutim, to ne umanjuje uspeh Šumadije. Ovo što se dešava Mokroj gori i današnje suđenje je sramno. Mislim da ljudi iz Fudbalskog saveza treba da se zapitaju kuda ide naš fudbal. Ako se on igra samo zbog sudija onda smo u velikom problemu.

Posle svega što se dešavalo juče na Bubnju, trener Šumadije 1903 Slobodan Stašević nije krio zadovoljstvo što je njegov tim izašao kao pobednik u derbiju, i pored toga što je pobeda ostvarena sa bele tačke.

- Uslovi na terenu zbog vode više su odgovarali protivniku. Mokra gora došla je da se brani i da iz kontranapada traži šansu. Mi smo želeli našom prepoznatljivom igrom da stvaramo šanse, ali je teren to otežavao. Moji momci su izgrali i nisu štedeli sebe, jer su znali koliko nam pobeda znači u duelu sa direktnim konkurentom za prvo mesto. Na kraju mislim da je rezultat realan. Gol Tankosića iz penala i ova pobeda daju nam veliku prednost u trci za osvajanje prvog mesta. Mislim da je posle osvajanja ova tri naš zadatak skoro u potpunosti realizovan. U sledećm kolu imamo lokalni derbi sa komšijom Slavijom. Odlazimo da se nadigravamo. Posle toga imamo i dve utakmice na našem terenu, tako da mogu da ka\em da je prvenstvo za nas završeno, kako smo i želeli – poručuje trener Stašević posle jučerašnje teške, ali zaslužene pobede u derbiju, na Bubnju.

Posle prekida, meč ipak nastavljen (Foto: M. Jovičić)U ostalim susretima 24. kola Zone “Morava” postignuti su sledeći rezultati: Vodojaža – Slavija 2:1, Arsenal – Karađorđe (R) 2:1, Metalac (KV) – Rudar 5:0, Takovo – Tutin 1:2, Omladinac (NS) – Sloboda (DG) 3:2 i Dragačevo – Trepča 1:1. Susret Polet (T) – Orlovac nije odigran.

Posle ovog kola Šumadija 1903 ima 60 bodova i ponovo je povećala prednost u odnosu na drugoplasiranu Mokru goru na osam bodova. I pored poraza, Slavija je ostala na petom mestu, a Vodojaža je popravila plasman za jedno mesto i nalazi se na 12. stepenici sa 27 bodova. Sloboda je zadržala 14. mesto, a Arsenal je pobedom povećao svoj saldo na poslednjem mestu na 20 bodova, tako da od Slobode zaostaje četiri, a od Karađorđa iz Ribnice samo bod.

Narednog vikenda igraju se utakmice 25. kola u kojem se sastaju: Vodojaža – Metalac (KV), Slavija – Šumadija 1903, Mokra gora – Dragaševo, Trepča – Arsenal, Karađorđe (R), Omladinac (NS), Sloboda (DG) – Polet (T), Orlovac – Takovo i Tutin – Rudar.

ŠUMADIJA 1903 – MOKRA GORA 2:1 (1:1)

KRAGUJEVAC – Stadion: “Bubanj”. Gledalaca: 200. Sudija:Dejan Avramović (Čačak). Pomoćnici: Nikola Vujović (Kraljevo), Nemanja Bandović (Mataruška Banja). Strelci: Z. Nikolić u 42. i Tankosić u 84. (iz jedanaesterca) za Šumadiju 1903, Đorđević u 45. minutu za Mokru goru. Žuti kartoni: Radojević, Sedlarević, Milošević, Jakšić, Đaković, Rakić. Crveni karton: Perović u 90+3. minutu (Mokra gora).

ŠUMADIJA 1903: Jurišević, Beloica, Knežević (Bubanja), Petrović, Komatina, Milosavljević, Z. Nikolić, Lepović, Tankosić, Simić (M. Nikolić), Rakić (Dimitrijević).

MOKRA GORA: Marković, Đaković, Mihajlović, Jakšić, Radojević (Perović), Voštić (Rakić), Milošević, Bešović, Đorđević, Jokić (Milosavljević), Sedlarević.

IGRAČ UTAKMICE: Đorđe Komatina (Šumadija 1903).