VAR: Radovanje na čekanju

Svi se slažu da je VAR tehnologija unela revoluciju u fudbalski sport po pitanju veće regularnosti. VAR sistem je znatno pomogao u smanjenju sudijskih grešaka, a time omogućio arbitrima da ključne odluke donose bez tenzija, (ne)preispitujući sebe da li je doneo valjanu odluku ili ne.

Koliko je VAR uveo fudbal u novo doba, toliko je u izvesnoj meri uticao na dinamiku i trajanje utakmice. Pomalo je izgubio draž radovanju pogotku, pogotovu ako je “mirisao” na ofsajd. Često se desi da se igrači izgrle i izljube radujući se golu i posle provere stigne hladan tuš i gol se poništi. Problem kod provere u VAR sobi nastaje prilikom povlačenja linija prilikom donošenja odluke o mogućoj ofsajd poziciji.

Dok u ligama petice i evropskim kupovima VAR sistem uglavnom besprekorno radi, dotle u ostalim ligama još ne funkcioniše na zadovoljavajući način. Pauze u čekanju konačne odluke sve su duže, igrači se hlade, gubi se tempo, dinamika utakmice, tako da kondicioni treneri moraju dodatno da zagrevaju igrače. To se desilo na utakmici drugog kola Mozzart Bet Super lige Srbije, između Radnika i Spartaka ŽK u Nišu. Verovali ili ne, provera drugog gola Surduličana trajala je neverovatnih 13 minuta, što je nezabeleženo u analima, ne samo Super lige (uveden od sezone 2021/22), nego i šire (bar nismo čuli za sličan primer).

Naime posle drugog gola domaćina koji je postigao Vukašin Bogdanović, provera je trajala skoro trećinu poluvremena, tako da se utakmica igrala do 104 minuta. U pitanju su bili ne centimetri, nego milimetri, da li je Bogdanović bio ili ne u ofsajdu. U prvi mah delovalo je sve regularno na radost strelca i njegovih saigrača, da bi sudija Momčilo Marković u pomoć pozvao VAR sobu. Sporan je trenutak kada je strelac krenuo na odbijenu loptu od strane golmana Spartaka. Kamera nije mogla da pruži razrešenje situacije tako da je usledilo višeminutna provera od strane Milana Stefanovića i Dušana Pančića u VAR sobi u Staroj Pazovi. Uzalud su merili i premeravali da bi na kraju u pomoć pozvali glavnog sudiju da pogleda na ekranu spornu situaciju. Razgovor se vodio između arbitara jedno 6-7 minuta i na kraju je Marković potvrdio gol Radnika. Prema pravilima, ako nema dovoljno dokaza da se odluka promeni, ostaje ona koja je prvobitno dosuđena na terenu.

Vojvodina 3 : 2 TSC
Čukarički 3 : 2 Partizan
Novi Pazar 2 : 2 Radnički (N)
Voždovac 1 : 2 Radnički 1923
Spartak ŽK 1 : 0 Javor Matis
Mladost (L) 1 : 2 IMT
Napredak 0 : 2 Radnik
Crvena zvezda 3 : 0 Železničar