Srpska liga Beograd: Teleoptiku titula, Obrenovčanima najteži poraz i smena na klupi, nazire li se rasplet na dnu tabele?

Teleoptik se vraća u staro društvo sa statusom filijale Partizana. Predvođeni trenerom Markom Jovanovićem nizali su odlične rezultate i sa prvim majskim danima ozvaničili dugo čekanu titulu. Popularne Partizanove bebe jedini su klub u Srpskoj ligi Beograd koji se dočepao trona bez poraza. Pobedom nad novobeogradskim Radničkim i zahvaljujući brodolomu konkurenta iz Obrenovca, tri kola pre kraja i teoretski su obezbedili titulu. Ostali rezultati protekli su u senci trijumfa "optičara", mada se i dalje vodi (ne)izvesna borba za opstanak. Baričani nisu savladali čvrste Dobanovčane i ponovo su blizu mesta koje vodi u baraž. Radnički je pružio žestok otpor novom prvaku, "saobraćajci" su dobili derbi začelja sa BASK-om i uhvatili priključak sa konkurentima. Brodarac je nastavio da posrće, a bodove sa Novog Beograda odnele su "bulke". Torlak je sa kamatom vratio milo za drago Obrenovčanima i naneo im najteži poraz u novijoj istoriji. Jedinstvo je, prema očekivanju, savladalo Kolubaru i prekinulo niz od pet poraza.
Uveliko se prave kalkulacije i, po svemu sudeći, unapred prežaljenim "rudarima" iz Lazarevca najverovatnije će se pridružiti Radnički sa Novog Beograda. Za izbegavanje mesta koje vodi u baraž u završnom kolu boriće se BASK i Prva Iskra. Tako kažu poznavaoci prilika u ligi, a da li će se prognoze obistiniti ostaje da se vidi.
U okviru 24. kola u petak se igraju mečevi u Lazarevcu i na Carevoj ćupriji.
Kolubara - GSP Polet Dorćol
Kolubara kao autsajder dočekuje ugrožene Dorćolce. Dobro su se držali u Surčinu i prvi gol primili tek na početku drugog poluvremena, a za 12 minuta bili su matirani. Potvrdilo se pravilo da ih u igri drži rezultat do prvog primljenog gola. Pored deset poraza uspeli su da postignu tri gola. Nisu se obeshrabrili i nastavljaju srčano da se bore, skupljajući iskustvo za ono što ih očekuje u Beogradskoj zoni.
"Saobraćajcima" neće biti lako ukoliko budu potcenili domaćina i moraće dobro da se oznoje kako bi stigli do planiranih bodova. Na otvaranju utakmice sa BASK-om pogodio je Jovanović za tri velika boda. Kako se prvenstvo bliži kraju prave se razne kalkulacije i timovi sa dna tabele, izuzev Kolubare, biće neuobičajeno uspešni. Naročito Dorćolci, a na kraju će međusobni okršaji odlučiti raspored u donjem delu tabele.
BASK - Brodarac
"Sokolovi" su već viđeni sa tri boda u džepu protiv uzdrmanog Brodarca. Nije jasno na osnovu čega. Kvalitet i rezultati su na strani Brodarca i teško je pronaći adut domaćina, izuzev domaćeg terena. Administrativnim propustom našli su se u nebranom grožđu i predviđanja su da će u poslednjem kolu sa Baričanima odlučivati o svom statusu kada je reč o baražu.
Brodarac bez trenera Ilića posrće, igra promenljivo i nikako da uhvati jesenji ritam. Neočekivano su izgubili na Novom Beogradu od sve bolje Zvezdare i skliznuli na treće mesto. Ekipa koja ima jednu od najčvršćih odbrana u ligi na prethodne četiri utakmice primila je devet golova, a postigla šest. Kao većina ekipa koje su obezbedile opstanak, igraju bez dovoljno motiva, želje i agresivnosti.
U subotu se igra na Bulbuderu i Novom Beogradu, u Dobanovcima i Padinskoj Skeli.
Zvezdara - Prva Iskra (Barič)
Ono što je najavljivao trener Dragan Radojević se obistinilo i "bulke" podižu nivo forme. Kako se prvenstvo bliži kraju igraju sve bolje i vezale su tri pobede. Trijumfom nad Brodarcem praktično su obezbedile opstanak i do kraja mogu rasterećeno da igraju. Pobedu su obezbedile u samom finišu golom Bezarevića, koji je nešto ranije promašio jedanaesterac. Uoči dolaska Baričana domaćin ima velike kadrovske probleme. Zbog parnih kartona ne igraju Avramovski i Ristić, povređeni su Ilić, Arsić i Mladenović, dok je Novitović odsutan.
Prva Iskra je nakon blistave partije protiv novobeogradskog Radničkog u Bariču uzela bod protiv Dobanovčana, iako je imala prednost od dva gola. Potvrdili su da bolje igraju u gostima, gde su osvojili više bodova. Izgleda da je domaći teren preveliki teret sa kojim psihološki ne mogu da se nose. Nisu bez šansi da iznenade oslabljenog domaćina i revanširaju se za jesenji poraz.
Budućnost (Dobanovci) - Teleoptik
Rivali će za tri dana odmeriti snage u dva zvanična meča. U subotu je "predigra" za sredu i finale Kupa FS Beograda. Po svemu sudeći treneri će kalkulisati i čuvati glavne adute za finale i utakmicu koja nosi veću težinu. Dobanovčani su u Bariču već posle 37 minuta bili u minusu od dva gola. Trener Mitrović je u poluvremenu zategao ekipu, očitao bukvicu, na scenu je stupio najbolji igrač lige Subotić i prednost domaćina ubrzo se istopila. Na kraju su mogli i do pobede. Činjenica je da lako primaju, a teško postižu golove.
U Zemunelu vlada svečarska atmosfera nakon osvajanja titule i povratka među prvoligaše. Teže od očekivanog savladali su novobeogradski Radnički i tek je dvostruki strelac Janković otklonio sve dileme. Senku na trijumf bacila je teška povreda golmana Stevanovića, koji je slomio ruku. Kako je titula obezbeđena, trener Jovanović će u Dobanovce odvesti kombinovani sastav kako bi odmorio glavne igrače za veliko finale.
Radnički (Novi Beograd) - T6 NIKA
Radnički je pružio jak otpor prvaku i u dva navrata stizao prednost domaćina. Jović i Antić su pogađali, a isključenje Mićića uticalo je na krajnji rezultat. U kalkulacijama Novobeograđane vide kao budućeg zonaša. Veliki bodovni deficit u odnosu na konkurente teško da može da se nadoknadi u tri preostala kola. U opticaju je još devet bodova, a "majstori" zaostaju pet.
Ekipa iz Lepušnice je prva iznad ugroženih timova sa značajnom bodovnom zalihom i kako bi prebrinula sve brige neophodna su joj još tri ili četiri boda. Vodili su protiv "mlekadžija" do 57. minuta i greškom omogućili gostima da izjednače. Ukoliko izvuku povoljan rezultat zadržaće prednost i domaćina ostaviti bez teoretske šanse da se spase.
PKB 1950 - Torlak
Dve ekipe su uz lidera obeležile nastavak prvenstva. Torlak je drugi po broju osvojenih bodova (21), a PKB četvrti (17). Domaćin je do poraza od Teleoptika vezao tri pobede i proteklog vikenda remizirao u Lepušnici. Trenutno su peti i četiri kluba razdvaja samo jedan bod. Ukoliko opravdaju neosvojivost Padinske Skele mogli bi dodatno da se učvrste iza četiri najbolje ekipe u ligi.
Torlak je sa kamatom vratio Obrenovčanima za poraz u jesenjem delu prvenstva. Na isteku pola sata igre već su u četiri navrata matirali mladog Blažića, što je bio uvod u katastrofu dojučerašnjeg kandidata za osvajanje naslova. Nikolić i Šćekić postigli su po dva gola i pobeda je mogla da bude još ubedljivija. Vezali su četiri pobede i na tabeli pretekli Brodarac.
Radnički (Obrenovac) - Jedinstvo (Surčin)
U Obrenovcu vlada veliko razočaranje zbog neslavnog završetka trke za prvaka. Najveći poraz u novijoj istoriji dodatno je produbio krizu i, kao što to obično biva, kola su se slomila na treneru Alenu Tupajiću, koji od ponedeljka više nije šef stručnog štaba Radničkog. Objašnjenje za ubedljiv poraz sada već bivši trener vidi u velikim kadrovskim problemima. Ostao je bez osam prvotimaca i roster od 18 igrača čini čak 11 bonusa. Desilo se da je Torlak iz četiri udarca postigao isto toliko golova i utakmica je otišla na stranu motivisanog rivala. Da bi smanjili troškove, Obrenovčani su se pored trenera zahvalili još nekim prvotimcima, pa će do kraja prvenstva ekipu voditi prvi asistent Marko Cikuš, koji će priliku dati mlađim igračima i omladincima.
Jedinstvo je uz manje poteškoće savladalo odavno otpisanu Kolubaru i prekinulo niz od pet poraza. Lazarevčani su se pokazali kao tvrd orah, dugo je domaćin opsedao njihov gol, a do vođstva je stigao tek u 47. minutu, da bi za kratko vreme postigao još dva gola. Jesenas je Radnički slavio u Surčinu, ali kako su se okolnosti promenile gosti nisu bez šansi da se revanširaju.
| Poz | Tim | Utak | Pob | Ner | Por | Bod |
|
1
|
Teleoptik
Zemun
|
23 | 18 | 5 | 0 |
59
|
|
2
|
Radnički (O)
Obrenovac
|
23 | 15 | 4 | 4 |
49
|
|
3
|
Torlak
Beograd
|
23 | 13 | 4 | 6 |
43
|
|
4
|
Brodarac
Novi Beograd
|
24 | 12 | 6 | 6 |
42
|
|
5
|
PKB 1950
Dudovica
|
23 | 9 | 6 | 8 |
33
|
|
6
|
Jedinstvo
Surčin
|
23 | 9 | 6 | 8 |
33
|
|
7
|
Budućnost
Dobanovci
|
23 | 8 | 8 | 7 |
32
|
|
8
|
Zvezdara
Beograd
|
23 | 9 | 5 | 9 |
32
|
|
9
|
T6 NIKA
Glogonjski rit
|
23 | 7 | 8 | 8 |
29
|
|
10
|
BASK
Beograd
-1
|
24 | 7 | 6 | 11 |
26
|
|
11
|
GSP Polet Dorćol
Beograd
|
24 | 7 | 5 | 12 |
26
|
|
12
|
Prva iskra
Barič
|
23 | 6 | 6 | 11 |
24
|
|
13
|
Radnički (NB)
Novi Beograd
-1
|
23 | 4 | 7 | 12 |
18
|
|
14
|
Kolubara
Lazarevac
|
24 | 1 | 0 | 23 |
3
|