Radnički 1923 - Slavija 4:1

U drugoj pripremnoj utakmici pred nastavak sezone u Prvoj ligi Srbije, fudbaleri kragujevačkog Radničkog 1923 danas su na pomoćnom terenu stadiona „Čika Dača“ pobedili lokalnog zonaša Slaviju sa 4:1 (0:0). Bresničani su bili ravnopravan rival sve do poslednjih pola sata utakmice, kada je ulaskom igrača sa klupe kragujevački prvoligaš uspeo da dođe do golova.

Trener Radničkog 1923 Slaviša Kovačević isprobao je dve različite postave na današnjoj utakmici. Prva, koja je na terenu provela šezedesetak minuta, bila je sastavljena mahom od igrača koji su tokom jeseni imali manju minutažu, uz Đurđevića i Miljuša koji su propustili prvu pripremnu utakmicu sa Borcem u subotu.

U ovoj postavi našlo se i nekoliko novajlija. Pored golmana Borivoja Rumenića i Alekse Todorovića, koji su igrali i protiv Čačana, danas su nastupila još dva nova igrača. U pitanju su Jovan Zucović, nekadašnji štoper Dinama iz Vranja, kraljevačke Sloge, Partizana iz Bumbarevog brda i još nekolicine klubova, i Koreanac Rik.

Ova ekipa nije se baš proslavila protiv danas veoma dobre ekipe Slavije, pojačane za ovu priliku nekadašnjim igračem Radničkog 1923 i Partizana Ivanom Petrovićem i iskusnim Nebojšom Vukojičićem. Šta više, Bresničani su u nekoliko navrata ozbiljno pripretili, a propustili su i idealnu priliku da povedu nakon dosuđenog jedanaesterca početkom drugog poluvremena.

U prvih 45 minuta nije bilo previše šansi. Fudbaleri Radničkog 1923 kružili su oko kaznenog prostora Slavije, nemoćni da stvore bilo kakvu ozbiljniju priliku iz koje bi ugrozili čuvara mreže Bresničana Martina Juga.

Prvo uzbuđenje na utakmici viđeno je tek u 28. minutu, kada se Ivan Petrović iznenada našao usamljen pred golom Radničkom 1923, ali je Rumenić intervenisao igrajući rukom van kaznenog prostora, što je sudija Petronijević sankcionisao indirektnim udarcem koji nije doneo promenu rezultata.

U 36. minutu opasan udarac sa dvadesetak metara uputio je Nebojša Vukojičić, a Rumenić je odgovorio još lepšom paradom.

Nekoliko trenutaka kasnije Gavrović je pokušao iz mrtvog ugla da iznenadi Juga, a potom je na odbitak reagovao Aleksijević, međutim, njegov udarac je izblokiran.

U samom finišu prvog poluvremena zapretio je Matejević snažnim udarcem iskosa sa desne strane, ali je Jug izbacio loptu u korner. Nakon udarca iz ugla pokušao je Đurđević glavom, ali bez uspeha, pa se na odmor otišlo bez golova.

Na samom stratu drugog dela igre Bresničani su propustili idealnu priliku da dođu do vođstva. Igrao se 48. minut kada je Zucović oborio Vukojičića u kaznenom prostoru Radničkog 1923, a sudija Petronijević pokazao na belu tačku. Odgovornost da izvede najstrožu kaznu preuzeo je Kovačević, ali je njegov udarac završio preko prečke.

Ni promašen jedanaesterac nije demoralisao fudbalere Slavije, koji su samo nekoliko minuta kasnije ponovo pripretili preko danas veoma zapaženog Vukojičića, ali se tom prilikom istakao mladi golman Jošović, koji je debitovao na golu Radničkog zamenivši u poluvremenu Rumenića.

U 52. minutu Đurđević je lepo uposlio Aleksu Todorovića koji je ušao u šesnaesterac gostiju i uputio udarac sa nekih desetak metara, međutim, Jug je još jednom odlično reagovao.

Tek je ulaskom proverenih snaga, odnosno igrača koji su izneli glavni teret tokom jesenje polusezone, kragujevački prvoligaš proigrao i već prvu ozbiljniju priliku u 65. minutu uspeo da pretvori u pogodak. Vićentijević je uputio centaršut sa leve strane ka Maksimoviću koji je tukao iz prve, Jug je odbio loptu, ali pravo do još jednog novajlije Milana Jokića, koji postiže prvenac u dresu Radničkog 1923.

Vredi potom pribeležiti i izuzetnu lepu akciju fudbalera Slavije u 72. minutu, kada je Raković efektno petom proigrao Kovačevića koji još jednom nije imao sreće, pošto je pogodio stativu.

Samo dva minuta kasnije usledila je kazna. Gavrović je šutirao, Jokić po mišljenju sudije Petronijevića igrao rukom u svom kaznenom prostoru, a dosuđeni jedanaesterac u gol je pretvorio mladi Maksimović.

Mladi Đorđe Maksimović sve ubojitiji

U 80. minutu u listu strelaca upisao se i Vićentijević efektnim pogotkom sa ivice šesnaesterca za vođstvo Radničkog 1923 od 3:0. Četiri minuta kasnije Bresničani dolaze do počasnog pogotka preko Kovačevića, da bi konačan rezultat u 88. minutu postavio Maksimović svojim drugim golom na susretu, posle lepe akcije u kojoj su učestvovali Gavrović i Lukić.

RADNIČKI 1923 –  SLAVIJA  4:1 (0:0)

Prvi pomoćni teren stadiona „Čika Dača“
Gledalaca: 100
Sudija: Filip Petronijević (Kragujevac)
Strelci: Jokić u 65, Maksimović u 74. (jedanaesterac) i 88. minutu, Vićentijević u 80. minutu za Radnički 1923, a Kovačević u 84. minutu za Slaviju.

RADNIČKI 1923: Rumenić, Živanović, Miljuš, Todorović, Zucović, Aleksijević, Rik, Cvijović, Matejević, Gavrović, Đurđević. Igrali su još: Jošović, Dragačević, Petrović, Marković, Vidović, Jokić, Lukić, Vićentijević i Maksimović.

SLAVIJA: Jug, Baroš, Rilak, Sretković, Jokić, Petrović, Radovanović, Nešković, Kovačević, Vukojičić, Stefanović. Igrali su još: Kuličanin, Otović, Raković, Jovanović i Kostić.

U planu je bilo da narednu kontrolnu utakmicu kragujevački prvoligaš odigra sa Radničkim iz Svlijanca. Međutim, Svilajnčani su otkazali u poslednjem trenutku, pa će naredni protivnik fudbalerima Radničkog 1923 biti Proleter iz Jelovika, član Zone Dunav. Ta utakmica na programu je u subotu od 12 časova.

Fudbalere Slavije, koji su tek nedavno započeli pripreme za nastavak sezone u Zoni Morava, u nedelju na pomoćnom terenu stadiona „Čika Dača“ očekuje susret sa Šumadijom 1903, članom Srpske lige Zapad.