Pirova pobeda "malenih"

Rukometašice Dinamo Petorhemije su u ravanš susretu šesnaestine finala Kuka kupova, u pančevačkoj hali sportova, pred 600 gledalaca savladale DJK Zora (Češka) sa 30:29. Kako su u prvom susretu pre sedam dana u Olomoucu poražene sa deset golova razlike bila je ovo pirova pobeda i oproštaj od Evrope. Pričalo se, sa zvaničnog mesta, posle prvog susreta da Čehinje i nisu neki bauk i da su Pančevke same sebe pobedile. I bili su u pravu. Zora je u granicama Evropskog proseka. Veći je problem što je Dinamo ispod tog proseka.

Ovo je bio dugi izlazak «mačlenih» u Evropu. Pošle sezone su u trećem po rangu – Čelendž kupu igrale tri kruga, bile uspešnije od Makedonki i Poljakinja, a spotakle se na Francuskinjama. Ovoga puta prvo pa muško. Dinamo je istina vodio svo vreme, u dva navrata i sa koliko – toliko obećavajućih četiri gola prednosti, na samom početku (5:1) i sredinom dugog poluvremena (20:16), ali bez tendencije porasta. Jedna lasta, reprezentativka Biljana Balać, ne čini proleće. Postigla je 14 golova, na crti bila nerešiva enigma za svoje čuvare. Tu i tamo, naročito u prvom poluvremenu, dok je imala snage društvo joj je pravila i Danica Pavlov. I tu bi bio kraj priče. Golman Eva Dinevska, u koju su polagane velike nade nije imala svoje veče. Na ruku joj nije bila ni porozna odbrana, sa ozonskim rupama, podsećala je u pojedinim trenucima na glinenog goluba kojeg su sa svih strana gađale Hrbkova (6), Ulična, Šaškova i Tomečkova (po 5 golova). Iva Pokrajac i Lana Žiga se nisu videle, kapiten Tijana Perušina je delovala neubedljivo, adut iz senke Nataša Damjanović pokušavala ćorcima». I nema više. Dinamo godinama nema klupu, adekvatnu zamenu za golmana, krilo, beka ili pivotmena. Jedne te site devojke, po malo pritisnute i godinama igraju iz utakmice u utakmicu i svih 60 minuta i troše se. Ne pamtimo novo lice, ne u epizodnoj ulozi, a treneri su, u poslednje četiri sezone bili Bogosav Perić i Bratislav Obućina, Gledali su svoja posla, jurili bodove i gol – razliku, čak i kada je sve bilo rešeno. Moglo im se, rezultati su njihovo ogledalo rada, za perspektivu, za podmlađivanje ekipe niko se nije štrecao.

Ponovo je i u ovoj sezoni cilj izlazak u Evropu. Niko ne postavlja pitanje sa kojim timom? Jednog dana, niko ne tvrdi suprotno, možda na kraju sezone Daca (Pavlov) i Bilja (Balać) će se razdružiti sa rukometom, kao igrom i obavezom. Sa njima i bez njih Dinamo, to i laici znaju nije isti tim. Garant će neko reči pa i Kikinda je ispala, prošavši još gore. Tačno kažemo – i dodajemo njihov protivnik je ipak bio jača «marka». Držimo se i narodne svako čisti najpre pred svojim pragom. Porazna činjenica je da nam je ženski rukomet sve drugo samo ne damski. Kvalitet ispod svih merila, imamo tri – četiri ozbiljna kluba, sve ostalo boza i limunada. Ko ne veruje neka čita izveštaje, broje sa utakmica liugom vedre i oblače nastarije igračice. Iskustvo dva koplja ispred mladosti.

Dinamo Petrohemija – DHK Zora 30:29 (16:14)
Pančevo,- Hala sportova «Strelište», Gledalaca: 600,
Sudije: Pinar Unlu i Mehtap Simsek (obe Turska), Sedmerci. Dinamo 5(4), Zora 1(0), Isključenja: Dinamo 6 minuta, Zora -.

Dinamo: Dinevska (6 odbrana), Pokrajac 2, Žiga 5 (1), Sekulić, Pavlov 7 (3), Damjanović 2, Vukosavljević, Samoila, Matijašević, Balać 12, Tanelov, Miljković, Peušina 2 i Davidović (3 odbrane)

Zora: Kozakova, Hejtmankova 3, Ružičkova, Kovačikova 3, Ulična 5, Šaškova 5, Hrbkova 6, Dostalova, Selucka, Salčakova 1, Tomečkova 6 i Vijhdalova (8 odbrana)