22.04.2019 Dragan PEJIĆ

Komšijski derbi - Crnjanima

Tim Budućnosti (snimio: Dragan Nikoletić)

Da u derbijima, pogotovo lokalnim,  plasman na tabeli ne znači odlučujuću prednost, pokazali su Crnjani nadigravši i pobedivši od sebe trenutno  bolje plasirani tim iz Banatskog Karađorđeva.

Prvo poluvreme je proteklo u kvalitetnom i ravnopravnom nadmetanju u kojem su gosti propustili dve stopostotne i nekoliko polušansi a Crnjani nekoliko polušansi i šansu utakmice - kada je iz blizine pogođena prečka.

U nastavku je posustalo nekoliko ''gerontologa'' u ekipi gostiju koji su davno usitnili petu deceniju života pa je logično što više nisu mogli da se ravnopravno nose sa poletnim crnjanskim poletarcima. Stvarali su  šansu  za šansom i bilo je neizvesno samo kada i koliko će golova postići. Kada su u 54. i 55. minutu postigli dva gola – Vasiljević plasirajući loptu iz nastale gužve pred golom  i  Đukić iz soloprodora i precizniog udarca iskosa – očekivalo se da će se Crnjani revanširati gostima za težak poraz od 5:0 u jesenjem delu polusezone. To se ipak nije desilo jer su se Karađorđevčani, uplašeni debakla,  povukli u defanzivu i do kraja uspešno odbranili od sada već manje ambicioznih domaćina.

Utakmica je pokazala da  u timu iz Karađorđeva ima nekoliko sjajnih pojedinaca, pre svih – Zekanović, Radišić, Đorić, Živanov... a i igra im je solidna,  pa ne čudi njihov visok plasman na tabeli. Mana im je nekoliko igrača ''predpotopske'' generacije kojima odavno nije mesto na fudbalskom terenu no u muzeju starina pored kolovrata i drvene sekire!

Kod Crnjana, standardno dobri su bili štoperi Laništanin i Jovandić, vežnjaci Vasiljević, Aranitović, Kržalić i Spahić, te uvek opasni polušpic Nebojša Đukić. Jedino je šteta što se popularni Đuka, nakon nedavne ženidbe, previše ugojio, uz to proredio  trenuinge, igra slabije no što zna i može, pa sada već ozbiljno ugrožava reputaciju jednog od najboljih fudbalera lige! Najviše su podbacili najsikusniji Vukoje – koji kao da je  zaboravio da daje golove,  i najmlađi Stojičić – koji  sve više postaje zabluda a ne nada,  a više se očekivalo i od novajlija u timu Zoretića i Prpe

Najprijatnije iznenadjenje su dvojica veznjaka Krdžalin i Spahić, zimušnje pridošlice, koji su svojom sjajnom igrom  - znanjem i požrtvovanjem - pokazali da su ne samo prijatna osveženja, no pojačanja čak!

I kada već pišemo o utakmici u Crnji recimo još nekoliko uzgrednih činjenica – po dve pozitivne i negativne. Teren  na stadionu Budućnosti je izvanredan, ništa lošiji no na prvoligaškim stadionima. Druga pozitivnost je što Budućnost i u prolećnoj polusazoni osvaja bodove, iako je u tome naveliko  sputavaju kako sudije tako i brojna  međuklupska mešetarenja  (čitaj – dogovaranja rezultata,  kupovine bodova,  sudijske otimačine… ) usmerena ka opstanku nekih timova u ligi, jer u takvim situacijama se najviše atakuje na klubove sa vrha tabele čija ambicija nije plasman u viši rang a objektivno su daleko od zone ispadanja – a Crnjani su upravo u takvoj situaciji!

Tribine su već godinama  poslovična ‘’rak rana’’ Crnjana, ali  već je otužno pričati o tome pa ovoga puta nećemo. Više od toga ipak brine neshvatljivo malo broj gledalaca na utakmicama u Crnji i još čudnije to što niko ‘'ne zna’’  pravi razlog zašto!? A više no interesantno, možda i poučno za novu upravu, bi bila baš ta spoznaja koju bi trebalo da demistifikuju i preduzmu mere da situaciju prevaziđu odgovarajućim merama i aktivnostima!

Srpska Crnja. Igralište na sportskom centru. Gledalaca oko 150. Sudija Božidar  Jonić iz Kikinde. Strelci Vasiljević u 54. i Đukić u 55. minutu. Igrač utakmice:  Dario Krdžalin.

Budućnost:  Marić 6,5, Vasiljević 6,5, Laništanin 7, Zoretič 7, Aranitović 7, Vukoje 6,5, Jovandić 7,5, Đukić 7,5 (Perin -), Prpa 7, Stojičić 6 (Spahić 7,5)  i Krdžalin 8 (Manojlović -).

Jedinstvo (BK):  Medić 7, Kovačević 6,5, Radišić 7, Živanov 7, Đorić 7, Zekanović 7, Knežević 6 (Bucok - ), Đokić 5,5, Ivančević 6, Martinović 6 i Anović 6.

Krajina 6 : 1 Radnički (K)
Mladost (O) 1 : 0 Sloboda
Kikinda 1909 1 : 4 Vojvodina 1928
Budućnost 2 : 0 Jedinstvo (BK)
Begej 4 : 0 Radnički (S)
Jedinstvo (NB) 0 : 1 ŽAK